Jak vybrat kypřicí prášek do pečiva

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 23.2.2021

Výběru kypřicího prášku možná nevěnujeme příliš velkou pozornost, přesto je dobré pár věcí při nákupu sledovat.

Kypřicí prášek slouží k nadlehčení těsta chemickou cestou. Obvykle přípravky obsahují dvojici účinných látek: kypřidlo a kypřicí kyselinu. Vzájemnou reakcí obou vzniká kypřicí plyn, typicky oxid uhličitý. V obchodech můžete nejčastěji narazit na dva základní druhy kypřicích prášků lišící se použitou kypřicí kyselinou. První skupina je postavena na bázi fosforečnanů a jedlé sody, druhá pak sází na jedlou sodu a vinný kámen. Výhodou druhé možnosti je, že nezvyšuje příjem fosforu. Ten je sice pro fungování těla nezbytný, nicméně ze stravy jej získáváme dost a nadměrný příjem může vést k poškození ledvin.

Druhou z věcí, kterou lze při výběru kypřicího prášku zohlednit, je použitý nosič. Aby se totiž kypřidla v těstě dobře rozmíchala, jsou v prášku smísena buď se škrobem, či s moukou. Na nosič si musejí dávat pozor zejména celiaci a práškům s moukou se vyhnout.

Na trhu můžete rovněž narazit na kypřicí prášky s bicertifikací. Vzhledem k tomu, že kypřicí látky jsou chemikálie, týká se biocertifikace zejména použitého nosiče – škrobu či mouky. Bio kypřicí prášky coby kypřicí kyselinu používají výhradně vinný kámen. Použití fosforečnanů je totiž u biopotravin legislativně omezeno.

Speciálním druhem kypřicího prášku je prášek do perníku. Funkční látkou je v jeho případě hydrogenuhličitan amonný. Při tepelném rozkladu se z něj kromě oxidu uhličitého uvolňuje také čpavek, což způsobuje typický zápach při pečení. Při správném použití do nepříliš vlhkých druhů pečiva (zejména perníků) však čpavek během pečení vyprchá. Pokud by se však práškem do perníku kypřily vlhčí druhy – bábovky či bublaniny – mohl by se čpavek v těstě částečně rozpustit a zkazit chuť i vůni výrobku.

Databáze testovaných výrobků

Kypřicí prášek do pečiva (20 výrobků)
poslední aktualizace: 4.3.2021


Přihlásit