Green NCAP – Ekologické zkoušky automobilů 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2021

Přinášíme vám výsledky ekologických testů 25 populárních modelů osobních automobilů. Stejnou procedurou v rámci iniciativy Green NCAP prošla auta s různými typy pohonů – benzínová, diesely, elektrovozy, plug-in hybridy a také automobil poháněný vodíkem. Vozy se spalovacími motory dopadly o něco hůře, stále však neřekly poslední slovo.

Dobrá rada

Nejvyšší hodnocení v testu měl vůz Hyundai Nexo (5 hvězd) s vodíkovým pohonem společně s bateriovým Volkswagenem ID.3 PRO (5 hvězd). K maximálnímu hodnocení jim pomohly především nulové emise. Slušně si vedly také plug-in hybridy Toyota Prius (4 hvězdy) a Kia Niro (3,5 hvězdy).

Nejzelenějším vozem s naftovým motorem byla Škoda Octavia (3,5 hvězdy), která byla testována ve variantě combi s dvoulitrovým turbodieselovým motorem. Vzhledem ke způsobu pohonu ani nemohla dopadnout o moc lépe. Zvláštní pochvalu si vysloužila za výborný index energetické účinnosti neboli nízkou spotřebu.

Stejný počet hvězd získal rovněž benzínový Volkswagen Golf 1.5 TSI (3,5). Ve srovnání s Octavií byl o něco horší po stránce indexu čistého vzduchu i energetické účinnosti. Naopak množství vytvořených skleníkových plynů je v podání VW nižší.

Iniciativa Green NCAP na přelomu února a března slaví dva roky své existence. Její testy se za relativně krátkou dobu staly v oblasti motorismu pojmem. Vysoké hodnocení v ekologických zkouškách je pro automobilku prestižní vizitkou. Vozy, které v testu získají maximální hodnocení, tedy pět hvězd, se vyznačují nízkými či žádnými emisemi a zároveň vysokou energetickou účinností (neboli nízkou spotřebou).

Které vozy se vybírají?

Snahou programu Green NCAP je otestovat co nejvyšší počet populárních modelů a zaměřit se na všechny dostupné způsoby pohonu. První letošní online publikace proto zahrnuje jeden bateriový vůz, 12 benzínových (plus jeden hybridní), sedm vozů s naftovými motory a poprvé rovněž tři plug-in hybridy a také jeden vozíkový vůz. Stejně jako v případě klasických spotřebitelských testů nejsou žádné zkoušené modely kupovány přímo u výrobce. Důvod je jasný – zajistí se tak, že v testu bude vůz ve stejném stavu a variantě, jakou si může pořídit běžný spotřebitel.

V laboratoři i na silnici

Laboratorní část zkoušek se odehrává na tzv. dynamometru, kterému někdy bývá přezdíváno rolující silnice. Každý vůz prochází sérií předepsaných testovacích cyklů simulujících různé situace. V průběhu těchto cyklů jsou sbírány veškeré zplodiny. Nasbírané výfukové plyny jsou posléze analyzovány. Dynamometr umí vytvořit stejný odpor, jaký auto zažívá na skutečné silnici. Roli hrají zejména dvě veličiny – setrvačný a aerodynamický odpor.

Základem pro laboratorní testy je zkušební cyklus známý pod zkratkou WLTC. Zkoušky Green NCAP jsou však náročnější a více odpovídají reálným situacím. Měření probíhá v průběhu čtveřice scénářů. Simuluje se jízda se studeným motorem, se zahřátým motorem, jízda v zimě a také cestování po dálnici. V rámci každého scénáře je měřeno množství vypouštěných škodlivin, konkrétně nemethanových uhlovodíků, oxidu uhelnatého, oxidů dusíku, čpavku a pevných částic. Kontrolována je i produkce oxidu uhličitého a spotřeba paliva či energie. Laboratorní testy jsou navrženy tak, aby umožnily přímé srovnání provozní ekologické stopy rozličného výběru vozů, a to nehledě na způsob pohonu.

Kromě testů prováděných v laboratoři Green NCAP podniká rovněž jízdní test na běžných silnicích. Pomocí speciálního přístroje schopného měřit emise za jízdy jsou opět kontrolovány uvolňované škodliviny, konkrétně oxidy dusíku, oxid uhelnatý a pevné částice. Základem testu je sada zkoušek označená RDE. Jde o metodologii, která byla vyvinuta za účelem kontroly a minimalizace rozdílů mezi hodnotami změřenými v laboratoři a v reálu. Zkoušky jsou ovšem opět rozšířeny tak, aby byly náročnější. Nejezdí se tak pouze v nadmořské výšce 0–700 m, nýbrž až do 1300 m. Rozsah teplot vzduchu se pohybuje mezi -7–35 °C namísto 0–30 °C.

Také při jízdních testech probíhá měření v rámci několika scénářů. Profesionální řidiči volí rozličné jízdní styly. Kromě řízení v běžných situacích je zkoušena také sportovní jízda s větším nákladem, šetrná jízda, dopravní zácpy a krátká jízda ve městě.

Jak je vlastně možné srovnávat spotřebu vozů jezdících na fosilní paliva s automobily s jiným typem pohonu? Spotřebu benzinu a nafty laboratoř pomocí známých hodnot spalného tepla obou typů paliv převádí na kilowatthodiny, což již umožňuje přímé srovnání. U hybridních vozů sčítáme spotřebovanou elektřinu plus benzín převedený na kWh a zjišťujeme, jaké souhrnné množství energie hybrid spotřebuje pro ujetí 100 km.

Alternativní pohony táhnou

Jak už jste z ekotestů automobilů zvyklí, na maximální počet hvězd obvykle dosahují automobily, které nevyužívají spalovací motory. Nejinak je tomu také tentokrát. Pět hvězdiček z pěti možných posbíral elektromobil Volkswagen ID.3 PRO a také vůbec první testovaný vůz na vodík – Hyundai Nexo. Ani jeden při provozu nevytváří žádné emise, ve skupinách zkoušek s názvy index čistého vzduchu a index skleníkových plynů proto získaly deset bodů z deseti.

Co se energetické účinnosti týče, ta byla lepší v případě Volkswagenu. Je nicméně pravda, že auta na elektřinu stále trápí jeden známý neduh, a tím je relativně krátký dojezd. VW potřebovalo dobíjet v průměru po necelých 300 km, v nejhorším případě již po 150 km.

Odborníci z Green NCAP se tentokrát podívali na zoubek i dosud neprozkoumané kategorii, kterou tvoří tzv. plug-in hybridy, často zkracované jako PHEV. Jde o vozy s hybridním pohonem, jsou tedy vybaveny spalovacím motorem i baterií. Tuto baterii lze nabíjet z externího zdroje (zásuvky) – odtud tedy označení plug-in.

Nejlépe z této skupiny vozů dopadla Toyota Prius se čtyřmi hvězdami na kontě. Pochvalu si zaslouží jak za nízké množství vydávaných skleníkových plynů, tak i zejména za vysokou energetickou účinnost. Kia Niro má o půl hvězdy méně, a to především za vyšší množství emitovaných pevných částic. Třetí hybrid, Mitsubishi Outlander, dopadl nejhůře. Jde o poměrně velký vůz s relativně vysokou spotřebou zejména v zimním období a průměrnými až podprůměrnými indexy čistého vzduchu a skleníkových plynů.

Úspěch koncernu VW

Nejvyšším uděleným hodnocením mezi benzínovými vozy a diesely bylo 3,5 hvězdy z pěti možných. Z naftových vozů zabodovala Škoda Octavia, nejekologičtějším benzínem se stal Volkswagen Golf. Octavii se překvapivě dařilo i v nejobtížnější emisní zkoušce, kterou je jízda v zimě. Velkým plusem byla rovněž průměrná spotřeba 4,2 l/100 km, což je v dané kategorii vskutku pěkné číslo. Golf měl nejlepší index skleníkových plynů.

Nepříjemným překvapením byly výsledky vozů Hyundai Tucson (benzín) a Land Rover Discovery (nafta). Oba uzavírají výsledkovou tabulku s 1,5 hvězdy z 5 možných. Emise Land Roveru nebyly nijak hrozivé, vydává však velké množství CO2 a N2O. Hyundai patřil k podprůměru ve všech souhrnných zkouškách.

Co v budoucnu?

Iniciativa Green NCAP je stále mladá. V příštích letech se tak můžete těšit na dynamický rozvoj ekotestů. Ekologická stopa každého vozu samozřejmě nespočívá pouze v provozních emisích, důležitá je také náročnost výroby. I tento aspekt bude v budoucnu součástí zkoušek Green NCAP. Počítá se s tím, že postupem času bude srovnání vozů zahrnovat celý životní cyklus, od výroby, přes provoz až po likvidaci.

V letošním roce můžete počítat ještě se třemi várkami výsledků. Na rozdíl od aktuálního mixu budou úžeji zaměřené – první na řadu přijdou malé rodinné vozy, následovat budou malá SUV a minivozy.


Přihlásit