Green NCAP: Ekologické zkoušky automobilů 2021

Publikováno v časopise 3/2021

Přinášíme vám výsledky ekologických testů 25 populárních modelů osobních automobilů. Stejnou procedurou v rámci iniciativy Green NCAP prošla auta s různými typy pohonů – benzínová, diesely, elektrovozy, plug-in hybridy a také automobil poháněný vodíkem. Vozy se spalovacími motory dopadly o něco hůře, stále však neřekly poslední slovo.

Iniciativa Green NCAP na přelomu února a března slaví dva roky své existence. Její testy se za relativně krátkou dobu staly v oblasti motorismu pojmem. Vysoké hodnocení v ekologických zkouškách je pro automobilku prestižní vizitkou. Vozy, které v testu získají maximální hodnocení, tedy pět hvězd, se vyznačují nízkými či žádnými emisemi a zároveň vysokou energetickou účinností (neboli nízkou spotřebou).

Které vozy se vybírají?

Snahou programu Green NCAP je otestovat co nejvyšší počet populárních modelů a zaměřit se na všechny dostupné způsoby pohonu. První letošní online publikace proto zahrnuje jeden bateriový vůz, 12 benzínových (plus jeden hybridní), sedm vozů s naftovými motory a poprvé rovněž tři plug-in hybridy a také jeden vozíkový vůz. Stejně jako v případě klasických spotřebitelských testů nejsou žádné zkoušené modely kupovány přímo u výrobce. Důvod je jasný – zajistí se tak, že v testu bude vůz ve stejném stavu a variantě, jakou si může pořídit běžný spotřebitel.Přihlásit