Test aplikací na skenování PDF 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2021

Během uplynulého roku se urychlil přechod k částečnému „online úřadování“. Mnohé instituce nahradily vybrané úkony, které byly dříve spojené s nutností osobní schůzky, elektronickou formou. K oskenování dokumentů v dnešní době nepotřebujete skener, vystačíte si s mobilní aplikací. V laboratoři jsme otestovali 22 bezplatných verzí pro Android i iOS a narazili mezi nimi na velké rozdíly v nabízených funkcích, kvalitě oskenovaných dokumentů nebo zabezpečení dat.

Současná „doba onlinová“ nás dovedla k testu aplikací, které vám pomohou oskenovat dokumenty z pohodlí domova. Požadovaný obsah s nimi jednoduše vyfotíte, upravíte, uložíte v různých formátech a odešlete či nasdílíte. Otestované aplikace v telefonu zaberou od necelých 13 do 166 MB a ne u každé lze počítat s ovládáním v češtině. Všechny mají přístup k fotoaparátu, většina pak také k fotogalerii, díky čemuž mohou pracovat i s dříve vyfocenými či staženými snímky. V základu dokážou dokument exportovat do formátu PDF, převážná část otestované sestavy pak nabízí také formát obrázku (JPG, PNG).

V našem výběru jsou pouze bezplatné softwary, které jsou zdarma ke stažení v obchodech Google Play nebo App Store. Vyhnuli jsme se tedy všem produktům vyžadujícím předplatné, prémiové účty či časově omezené zkušební verze. Zkoušky aplikací vyvinutých pro Android jsme prováděli na telefonu Huawei P20 s operačním systémem verze 10.0, z mobilů značky Apple jsme potom zvolili iPhone XR s verzí systému 14.1.

V laboratoři jsme zjišťovali, jak se aplikace popasují se skenováním různých dokumentů, kolik jim to zabere času a jak dobře v praxi fungují jednotlivé funkce nebo možnosti úprav. K dobru jsme jim přičetli větší množství podporovaných formátů nebo snadné sdílení či možnost využití online úložišť. Vyzkoušeli jsme prvotní přihlášení i úvodní nastavení a ověřovali jsme, zda má aplikace tendenci zamrzat nebo v jaké míře se při jejím používání setkáme s otravnou reklamou. V neposlední řadě jsme do celkového hodnocení aplikace započetli úroveň zabezpečení a ochrany soukromých dat.


bezplatné aplikace pro Android (porovnat)

bezplatné aplikace pro iOS (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Bezplatné aplikace na skenování PDF (22 výrobků)
poslední aktualizace: 4.3.2021


Přihlásit