Evropská komise oznámila, že pět platforem pro počítačové hry a společnost Valve porušily antimonopolní zákon evropského hospodářského prostoru při distribuci videoher. Bránily totiž zákazníkům hrát videohry v jiných zemích Evropské unie, než byly zakoupeny. Na základě dohody se používaly aktivační kódy omezující fungování hry pouze na konkrétní území.
Když si kupující od poskytovatelů třetích stran chce aktivovat hru ve službě Steam (Valve), musí zadat aktivační kód. Pro vývojáře a distributory je spolupráce s online knihovnou Steam velmi výhodná, protože nabízí uživatelům pohodlí a snadný přístup. Společnost Valve za to získává celosvětová distribuční práva na tisíce titulů. Tyto interní dohody však obsahovaly podmínku omezení použitelnosti aktivačních kódů a hesel na konkrétní státy. Tyto nezákonné praktiky ovlivnily prodej v řadě východoevropských zemí v letech 2010 až 2015.
Další pokuty trestají jiné dohody mezi čtyřmi vývojářskými firmami (Bandai, Focus Home, Koch Media, ZeniMax) a distribučními společnostmi nezávislými na Valve. Zhruba 100 titulů, kterých se týkaly, bylo regionálně blokováno v letech 2007 až 2017. To znamená, že pokud byl titul získán v jedné zemi, v jiné byl nepoužitelný, ačkoliv šlo o stejnou platformu. Například hru zakoupenou v Belgii nebylo možné aktivovat ve Francii. Takové praktiky brání evropským spotřebitelům využívat výhod jednotného digitálního trhu. Unijní předpisy zakazují tuto praxi známou jako geoblocking už od roku 2018, připomněla rakouská organizace VKI.
Společnosti Valve/Steam (USA), Bandai Namco (Japonsko), Capcom (Japonsko), Focus Home (Francie) a ZeniMax (USA) a tyrolská Koch Media zaplatí dohromady 7,8 milionů eur.