Amazon znesnadňuje odhlášení Amazon Prime

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.1.2021   

Amazon komplikuje zrušení předplatného své služby Amazon Prime. Podle norské spotřebitelské organizace tím porušuje zákon, proto se obrátila na příslušný úřad.

Internetový gigant manipuluje svými zákazníky a prostřednictvím řady matoucích kroků komplikuje odhlášení z Amazon Prime. Kolegové z Forbrukerrådet podali stížnost na používání neférových obchodních praktik a porušení legislativních nařízení k norskému úřadu pro ochranu spotřebitelů. 16 spotřebitelských organizací v Evropě a USA podniká různé kroky proti způsobu jednání společnosti Amazon a žádá národní úřady o důkladné přezkoumání jejích praktik.

Organizace Forbrukerrådet provedla průzkum s 1000 norskými spotřebiteli. Každý čtvrtý měl při odhlášení digitálního předplatného potíže. Čtvrtina respondentů rovněž uvedla, že své předplatné používají velmi málo, nevyplatí se jim a bylo by nejlepší jej zrušit. Společnosti jako Amazon se však snaží, aby si jejich zákazníci zrušení předplatného rozmysleli. Opakovaně je upozorňují, že přijdou o některé výhody, nebo celý proces tak komplikují, že uživatel odhlášení skutečně vzdá. Podle výzkumu Forbrukerrådet musí spotřebitel na Amazonu projít řadou stránek, kde je nucen mnohokrát potvrzovat, že si přeje předplatné zrušit. Designové triky, upozornění, sdělení a další text odvádějí pozornost. Amazon opakovaně vyhrožuje ztrátou výhod, znovu se na ně snaží uživatele nalákat a stále se ptá, zda je skutečně rozhodnut o ně přijít zrušením služby.

Mnozí uživatelé na internetu sledují filmy, poslouchají hudbu či audioknihy, hrají hry nebo sledují zpravodajství. Mnozí z těch, kteří si pro zjednodušení takové služby předplatí, se později potýkají s problémy při jejich odhlášení. Používání manipulativního designu a matoucích informací je běžnou internetovou praxí. Uživatelé jsou naváděni k rozhodnutím, která upřednostňují zájmy poskytovatele před jejich vlastními. Přitom ukončení předplatného by mělo být stejně snadné jako jeho objednání.

Pokud norský úřad pro ochranu spotřebitelů dá spotřebitelské organizaci za pravdu, Amazon i další společnosti budou muset usnadnit proces rozhodování a potvrzení vlastní volby, včetně ukončení předplatného internetových služeb.

Přihlásit