Jak vybrat spirulinu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2021 Obsah dubnového dTestu

Aktualizováno: 25.1.2021

Spirulina neboli sušená vodní sinice patří mezi moderní alternativní doplňky stravy. Provází ji pověst superpotraviny bohaté na živiny. Jak nejlépe vybrat ten správný výrobek?

K nalezení je ve specializovaných koutech a prodejnách, na eshopech, případně v lékárnách. Většina výrobků obsahujících spirulinu se označuje jako doplněk stravy. Výrobky, které jako doplňky stravy označeny nejsou, jsou běžnými potravinami. Pro obojí však platí, že nesmějí slibovat zdravotní účinky, pouze povolená zdravotní tvrzení specifikovaná legislativou.

Spirulina přirozeně roste v minerálních vodách jezer v Africe, Asii a Jižní Americe. Ta, která se dováží na náš trh, se v převážné většině pěstuje v kontrolovaných podmínkách v Asii.

Prodává se ve dvou podobách: jako prášek, který se rozmíchá ve vodě nebo jiné tekutině, případně přidá do jídla, a jako tabletky nebo tobolky, které se polykají.

Co se týká jednotlivých makro a mikroživin, může být jejich obsah u jednotlivých výrobků velmi odlišný. Určitě bychom proto doporučovali kupovat výrobky, které na obalu uvádějí detailní nutriční tabulku.

Co se týká předběžné opatrnosti před nežádoucími látkami, doporučujeme výrobky s biocertifikací.   

Měli bychom vždy mít na paměti, že pro udržení zdraví je důležité se stravovat pestře, abychom pokryli denní potřebu nejrůznějších živin z co nejrozmanitějších zdrojů.

Databáze testovaných výrobků

Spirulina (18 výrobků)
poslední aktualizace: 28.1.2021


Přihlásit