Černé ovce: Jak přijít o všechno

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 11/2009

Paní Iva Švábenická si koupila loni před létem auto za 700 000 korun. Zaplatila 10 % akontace a zbytek si vzala na finanční úvěr s Autoleasing, což je produkt společnosti s Autoúvěr a.s., patřící do skupiny České spořitelny, a.s. Pro s Autoleasing se rozhodla proto, že v České spořitelně viděla záruku spolehlivosti a serióznosti. Úvěr si vzala na 5 let.

Začala splácet pravidelné splátky 20 000 Kč měsíčně a byla spokojená. Auto vyhovovalo jejím potřebám, protože jako programátorka pracující na živnostenský list potřebovala větší vůz, aby v něm mohla nejen pracovat, ale třeba také občas na cestách přespat. Zaplatila šest splátek a pak se stalo, že jí auto na parkovišti před hypermarketem v Liberci ukradli.
Když policie případ odložila a paní Švábenická dostala usnesení, předala vše pojišťovně Kooperativa a společnosti s Autoúvěr, a.s. Pojišťovna zaplatila plnění ve výši 540 000 Kč úvěrové společnosti a paní Švábenická si myslela, že tím to skončí. Společnost jí půjčila 630 000 Kč a po půl roce získala zpět téměř vše. Naopak poškozená byla ona, neboť zaplatila akontaci, splátky a přitom jí nezůstalo vůbec nic.
Jenže paní Švábenické přišlo od úvěrové společnosti konečné vyúčtování, kde stálo, že má doplatit celkem 438 000 Kč! Nejprve si myslela, že společnost nezapočítala platbu od pojišťovny, ale brzy pochopila, že se plete. Zvlášť, když za pár dnů dostala dopis od exekutora, který požadoval, aby uznala svůj závazek vůči úvěrové společnosti a buď do týdne zaplatila, nebo přistoupila na splátkový kalendář na jeden rok. Ani jedna z nabídek nebyla pro paní Švábenickou přijatelná, navíc naprosto nechápala, proč by měla zaplatit 438 000 Kč za auto, které nemá. A tak nic nepodepsala a Černé ovce se tímto problémem začaly zabývat.


Přihlásit