Mnoho lidí stále potenciálně riskuje s nezabezpečenými Windows 7

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.1.2021   

13 % respondentů britského průzkumu stále používá operační systém Windows 7, jehož podpora a bezpečnostní aktualizace byly ukončeny v polovině ledna 2020. Mohou tak ohrozit bezpečnost svých dat i počítače, protože seznam bezpečnostních hrozeb, které Windows 7 sleduje, je zastaralý. Nepozná žádný z novějších virů a je čím dál zranitelnější.

Dotazování spotřebitelské organizace Which? proběhlo v říjnu 2020 a zúčastnilo se ho 1043 osob. 30 % respondentů používajících Windows 7 uvedlo jako důvod nechuť platit za upgrade, přitom je stále ještě možné získat Windows 10 zdarma. Dalších 22 % uvedlo, že je pro ně jednodušší pracovat s Windows 7, zatímco 16 % uvedlo, že Windows 10 na jejich zařízení nemůže fungovat.

Společnost Microsoft tradičně uvádí na trh nové verze operačního systému Windows jednou za několik let a přináší nové a bezpečnější produkty. Technologický gigant se zavázal, že Windows 10 je poslední verzí, je pouze nutné pravidelně přijímat jeho aktualizace.

Poslední nové počítače se systémem Windows 7 se začaly prodávat v roce 2013, proto jsou nyní zařízení s touto verzí nejméně osm let stará. Levné notebooky z té doby již většinou nejsou pro Windows 10 dost výkonné. Nepřipojujete-li se na internet a například vaše tiskárna také není online, buďte dále opatrní například ohledně USB disků nebo jiných zařízení a souborů na nich. Každé připojení na web může být rizikové.

Přejít na Windows 10 zdarma je stále možné, záleží na licenci Windows 7. Aktuální verze ve vašem počítači by měla být legální a získaná od společnosti Microsoft. Zjistit to lze v nabídce Start a sekci Ovládací panely. Potřebnou informaci najdete v dolní části informací o systému. Mělo by tam stát, že používáte Windows 7, Service Pack 1. Před upgradem zkontrolujte, zda váš počítač splňuje požadavky uvedené na webu společnosti Microsoft. Poté přejděte na stránky Windows 10 a začněte s instalací. Ta je zdarma. V nabídce Start pak vyhledejte Aktivace. Kliknutím na tlačítko zjistíte, zda je vaše licence Windows 10 aktivována. Pokud tomu tak není, budete si ji muset koupit. Vrátit se na Windows 7 můžete vyhledáním aktualizací v nabídce Start a kliknutím na volbu návratu ke starému systému.

Nejdůležitější věc, kterou musíte udělat před upgradem systému, je zálohování dat. Po upgradu budete možná muset přeinstalovat některé programy, takže si poznamenejte své produktové klíče k nim. Zda budete moct i nadále používat třeba stejnou tiskárnu nebo skener, závisí na jejich stáří. Před aktualizací systému proto vyhledejte příslušné informace na webových stránkách výrobce.

Microsoft v současné době podporuje dvě verze systému Windows, 8.1 a 10. Podpora Windows 8.1 skončí 10. ledna 2023. Stejně jako u předchozích verzí je k dispozici několik verzí Windows 10. Nejrelevantnějším pro domácí uživatele je Windows 10 Home. Windows 10 Pro má některé další funkce určené většinou firemním uživatelům. K dispozici je také Windows 10 S, který si nelze jednoduše koupit, ale je v nejnovějších zařízeních. Je na něm možné spouštět pouze aplikace schválené společností Microsoft v obchodě s aplikacemi Windows. Je to sice bezpečný přístup, ale může také znamenat, že se budete muset vzdát dalších programů.

Mezi novější funkce Windows 10 patří identifikace pomocí otisku prstu nebo rozpoznání obličeje, což zvyšuje bezpečnost a usnadňuje přihlášení. Windows 10 má program Windows Defender, který se aktivuje, pokud nemáte spuštěný jiný antivirový program nebo je váš antivirus zastaralý či vadný.

Přihlásit