Německý test detektorů kouře

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.1.2021   

Dobrý detektor kouře nemusí být drahý. Tři čtvrtiny výrobků si v německém testu vedly dobře. Do většího bydlení si pořiďte propojitelná zařízení – varují vás všude a nepotřebují k tomu internet.

Detektor kouře varuje před požárem a může zachránit životy. Od začátku roku 2021 je v Německu povinný ve všech uzavřených prostorách. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala 17 detektorů. 13 výrobků fungovalo dobře, ať se jednalo o samostatně fungující, nebo bezdrátově propojitelná zařízení. Některá měla nižší citlivost a jeden detektor varoval příliš pozdě. Test nicméně ukázal, že dobré kouřové hlásiče lze najít ve všech kategoriích.

Klasické detektory kouře spouštějí poplach v případě požáru, aniž by přitom předávaly signál dalším detektorům v domě. Proto se jim také říká samostatné. Celkem deset takových modelů dopadlo v testu dobře. Nejlevnější detektor v testu stál 13 eur a měl jen mírně zvýšené riziko falešných poplachů.

Některé detektory kouře lze bezdrátově propojit. Jsou zvláště vhodné do větších bytů nebo domů. Když jeden z nich detekuje kouř, poplach spustí všechny propojené jednotky a obyvatelé jsou tak varováni bez ohledu na to, v jaké místnosti se nacházejí. Nevýhodou mohou být případy falešného poplachu, kdy pípání zburcuje celý dům. Propojitelný detektor kouře komunikuje s ostatními zařízeními přímo a nepoužívá síť WiFi. Není tak riziko uniku osobních dat přes internet. Některé detektory lze připojit k mobilnímu telefonu nebo k chytré domácnosti přes další zařízení a pak je dobré přenos dat vhodně zajistit, to však nebylo součástí tohoto testu.

Každý den v Německu zemřou při požáru dva lidé, většinou u sebe doma a nejčastěji v důsledku nadýchání kouřem. Dvě třetiny obětí překvapí požár během noci a mají jen několik minut na útěk. O to důležitější je instalovat detektor kouře na správné místo a pravidelně jej udržovat.  Doporučuje se umístit detektor do ložnice a míst, kudy vede úniková cesta k telefonu a vchodovým dveřím. Detektor by měl být také na půdě. Pod střechou se může vytvořit polštář horkého vzduchu a kouř se tam nedostane, proto umístěte přístroj zhruba metr pod ni. V místnostech, kde jsou elektrické ohřívače, topné podložky nebo jiná elektrická zařízení, nebo kde je hořlavé zařízení, může být detektor kouře obzvlášť užitečný. Do míst, kde je více vodní páry nebo prachu, které snadno spustí falešný poplach, se příliš nehodí, například do kuchyně, koupelny nebo prašné dílny. Přístroj patří vždy doprostřed stropu.

Všechny detektory kouře mají testovací tlačítko. Vyzkoušejte je nejméně jednou ročně. Využijte testovací alarm jako příležitost poučit členy rodiny o jeho významu a jak se zachovat v případě požáru. V detektorech svítí malá dioda LED. Kouř toto světlo rozptýlí, senzor to zaznamená a spustí alarm. Po deseti letech existuje vysoké riziko, že senzor bude znečištěný a nebude fungovat spolehlivě. Pak je čas na výměnu celého detektoru.

Přihlásit