Žádost o vrácení peněz za zrušený let se může podat kdykoliv

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.1.2021   

Pro podání žádosti o finanční náhradu či odškodnění za zrušený nebo zpožděný let neexistuje zákonná lhůta a letecké společnosti ji nemohou definovat, rozhodl norský soud.

Při větším zpoždění nebo zrušení letu má cestující automatický nárok na odškodnění. Aby jej dostal, musí o něj přepravce požádat. Některé letecké společnosti stanoví lhůtu pro podání takové žádosti, která se obvykle pohybuje mezi dvěma a třemi měsíci. Právní předpisy však neuvádí žádný časový termín, připomněla norská spotřebitelská organizace Forbrukerrådet. Norský spotřebitel se proto obrátil na subjekt zajišťující mimosoudní řešení spotřebitelských sporů (ADR, alternative dispute resolution), ovšem letecká společnost Finn Air, od které žádal odškodnění, předložila případ soudu.

Norský nejvyšší soud nakonec rozhodl, že doba k podání žádosti o odškodnění není zakotvena v legislativě a Finn Air nemá právo určovat vlastní lhůtu. Žádosti, kterou spotřebitel podal tři měsíce a čtyři dny po letu, musí být vyhověno.

Soud rovněž zdůraznil význam informací o právech cestujících. Podle něj lze informovat mnohem jednoduššími a účinnějšími způsoby. Když budou letecké společnosti informovat své cestující aktivněji, většina následných požadavků může být vznesena mnohem dříve. SMS, e-maily nebo jiná upozornění s odkazy a informacemi mohou usnadnit proces všem stranám a zajistit, aby vše bylo vyřízeno snadno a rychle.

Soudní praxe ukazuje, že výklady zákona průmyslové a spotřebitelské strany se rozcházejí. Organizace pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů v loňském roce pracovaly na mnoha podobných případech. Lze očekávat, že rozhodování bude v tomto směru jednodušší.

Důvěra spotřebitelů v leteckou dopravu během koronavirové krize klesla. Aby aerolinky znovu získaly přízeň zákazníků, musí s nimi jednat férově. Tento případ ukazuje, že mají co řešit. Podle soudu letecké společnosti od spotřebitele očekávaly více, než samy plnily, protože ani ony nedodržovaly zákonem stanovené lhůty, například k proplacení zrušených letů.

Přihlásit