Velké srovnání životnosti spotřebičů ukázalo obrovské rozdíly

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.1.2021   

V životnosti velkých domácích spotřebičů jsou velké rozdíly, ukázal britský průzkum. Výběr nejlepšího zboží vám usnadní testy spotřebitelských organizací.

Organizace Which? zkoumala zkušenosti 13 274 spotřebitelů s běžnými domácími spotřebiči. Podle výsledků je nejdelší průměrná životnost praček 21 let, zatímco nejkratší je pouze 13 let. Pračka patří k základnímu vybavení domácnosti, proto se jedná o překvapivě velký rozdíl.  Nejčastějšími neduhy praček jsou poruchy bubnu a elektroniky, které tvoří více než třetinu poruch. Sušičky vydrží o něco déle, v průměru 17–24 let, ale i u nich jde o velký rozdíl. Poruchy jsou obvykle spojeny s bubnem (u bubnových sušiček) nebo se senzory sušení.

Myčka nádobí není v každé kuchyni, ale kdo si na ni zvykne, nerad o ni přichází. Může se tak stát za 13–22 let, což je skoro desetiletý rozdíl mezi nejlepšími a nejhoršími.  Podle respondentů je až 11 % poruch způsobeno problémy s odčerpáváním vody.

Nejdelší průměrná životnost vestavných trub je celých 29 let, nejnižší je 23 let. Bez ohledu na to, jakou troubu si vyberete, nejspíše vám vydrží velmi dlouho. Když se něco porouchá, nejčastěji to bývá osvětlení.

Chladničky s mrazničkou vydrží 14–24 let. Desetiletý rozdíl ukazuje na podstatné odlišnosti v kvalitě. Přílišná námraza a hromadění ledu tvoří 18 % všech poruch, které kolegové zaznamenali, v 13 % spotřebič neudrží stálou teplotu. Ta je rovněž problémem ledniček bez mrazničky, které fungují v průměru 18–29 let, ale ta nejlepší poslouží i po 30 letech. Pokud takovou doma máte, znamená to, že je výrazně starší než YouTube a pamatuje i doby bez GPS či e-mailu.

Největší rozdíly v životnosti výzkum odhalil u vysavačů,13–25 let. Zajímavé je, že nejspolehlivější výrobky nepatřily k nejoblíbenějšímu zboží na trhu. Není překvapením, že mezi nejčastějšími poruchami je snížená sací schopnost (15 % všech poruch). Bezkabelové vysavače vydrží pouze 9–10 roků. Patří k novějším produktům a jejich největší výhoda je rovněž nejslabším místem – nabíjecí baterie je v jádru celé třetiny poruch.

Chcete-li se rozhodnout pro nejlepší domácí spotřebič na základě objektivního srovnání nabídky na trhu, inspirujte se našimi testy. Najdete je na www.dtest.cz.


Přihlásit