Nenechte se napálit, přímý prodej drůbežího a králičího masa není zakázán

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.12.2020   

V České republice není a v dohledné době nebude chovatelům zakázáno přímo prodávat omezené množství poražené drůbeže, nutrií a králíků.

Internet a především sociální sítě v poslední době zaplavují mylné informace o konci výjimky umožňující přímý prodej masa (dané § 27a veterinárního zákona). Zavádějící zprávy se zakládají na zásadním nepochopení složité bruselské legislativy, upozornila Státní veterinární správa.

V ČR stále stále je a bude i nadále možné prodávat čerstvé maso drůbeže a zajícovců  poražených chovatelem v jeho hospodářství, tedy mimo schválená jatka a bez veterinární prohlídky, stejně tomu je také v celé Evropské unii. Zákonná výjimka, která povoluje tzv. prodej ze dvora, není nijak časově omezena.

Ke zmatkům možná přispěla jiná změna - ke dni 31. 12. 2020 skončí unijní platnost jiné výjimky, která poskytla 11leté přechodné období členských státům, které umožňovaly neomezenou výrobu a prodej masa a masných výrobků z drůbeže a zajícovců porážených na farmách, aby sladily svou legislativu s evropskými pravidly. Jde především o prodej bez veterinární prohlídky.

České republiky se změny nijak netýkají, protože u nás nikdy nebylo možné vyrábět a uvádět na trh masné výrobky a polotovary bez úřední veterinární prohlídky ve větším měřítku. Změna tedy nijak nezasáhne české malé producenty a chovatele, vztahuje se na výrobce v jiných zemích.

Přihlásit