Nádobí z bambusového plastu není v EU legální

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.12.2020   

Bambusový plast není schválen k prodeji v EU, upozornil dánský úřad. Výrobky z bambusu a melaminu mohou uvolňovat nežádoucí chemikálie a škodit zdraví.

Bambusové hrnky, bambusové talíře a další výrobky vyrobené z bambusového plastu jsou na trhu nabízeny nezákonně, uvedla Dánská veterinární a potravinářská správa. Obsah plastů, které přicházejí do styku s potravinami, je v Evropské unii přísně reglementován. Bambus dosud nebyl schválen jako jejich přísada. Nepatří do nich ani kukuřice, pšenice či řada dalších přírodních složek. Tento problém se nevztahuje na výrobky z čistého bambusu, protože u nich se nejedná o plast.

Takzvaného bambusového nádobí je na trhu v posledních letech hodně. Obvykle je vyrobeno z melaminového plastu, do kterého se přidává drcený bambus, někdy rovněž kukuřice nebo dřevo. Výrobky jsou popisovány jako bambusové, vyrobené z bambusových vláken či dalšími podobnými způsoby. Někdy mají označení jako „přírodní“ nebo „biologicky rozložitelné“, a to navzdory obsahu plastů, opakovaně upozornila spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk.

Do podzimu 2020 nikdo nepožádal evropské úřady o schválení použití bambusového plastu jako materiálu pro styk s potravinami. Evropská unie proto zatím neprovedla zevrubné šetření, zda je bambusové nádobí bezpečné pro zdraví uživatelů. Dle dosavadních poznatků z jiných zdrojů včetně nezávislých spotřebitelských testů je však známo, že výrobky z bambusového plastu mohou uvolňovat do potravin karcinogenní formaldehyd či melamin, který škodí močovému měchýři a ledvinám. Bambusový plast může uvolňovat dokonce více nežádoucí chemie než melaminové výrobky bez přírodních přísad. Chemikálie se vyplavují zejména při styku s teplými a horkými pokrmy a nápoji, jako jsou káva či čaj. Čím více se výrobek používá, tím je tento problém větší. Několik bambusových výrobků kvůli tomu bylo v minulosti staženo z trhu.

Výrobky z bambusového plastu nejsou vždy problematické samy o sobě. Nepoužívejte je však na horká jídla a nápoje a opotřebované kusy zlikvidujte.

O těchto záležitostech jsme vás informovali i dříve.


Přihlásit