Jak vybrat kuchyňského robota

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.11.2023

Koupí kuchyňského robota získáte všestranného pomocníka, který ovládá mnoho činností. Vybírat můžete z robotů s ramenem nebo bez ramene (známé také jako food processory). V čem se oba typy robotů liší a k čemu jsou nejvhodnější, se dozvíte v tomto nákupním průvodci. Poradíme vám, jak vybrat ten, který bude vyhovovat právě vám.

Kuchyňští pomocníci

Se zpracováním surovin, přípravou pokrmů či pečením vám pomůže široká škála spotřebičů nejen z kategorie robotů a mixérů. Poradíme vám, jak se v jejich nabídce zorientovat a vybrat ten pravý.

  1. Jak se vyznat v příslušenství ke kuchyňskému robotu
  2. Jak vybrat kuchyňského robota
  3. Jak vybrat tyčový mixér
  4. Jak vybrat ruční šlehač
  5. Jak vybrat stolní nebo smoothie mixér

Jako první je důležité promyslet, co všechno od kuchyňského robota očekáváte a k jakým činnostem byste ho chtěli nejčastěji využívat. Pro výběr konkrétního typu přístroje je zásadní druh práce, se kterým vám má pomáhat. Často pečete a potřebujete pomocníka na zadělávání těst, míchání či šlehání? Nebo rádi vaříte a chystáte třeba i větší hostiny, s čímž se pojí zpracovávání velkého množství různých surovin?

Oba typy robotů se dodávají s různorodým příslušenstvím, přičemž jeho rozsah se může velmi lišit. Proto je důležité mít jasno v tom, která činnost by měla být pro vašeho nového robota tou hlavní a jaké další zvládne s pomocí příslušenství. Využijete většinu extra funkcí, nebo jsou pro vás zbytečné? U kuchyňských robotů máte obvykle na výběr mezi základním modelem a rozšířenou verzí s množstvím nástavců. Rozdíl v ceně může být značný.

Pro přehled níže uvádíme rozdíly mezi oběma typy kuchyňských robotů:

  • Kuchyňský robot s ramenem disponuje objemnou nádobou (3 až 7 litrů), do které jsou ponořeny šlehací metla, hnětací hák či míchací nástavce umístěné na výklopném rameni. Jde primárně o šlehač a hnětač, který na rozdíl od klasického tyčového mixéru nebo ručního šlehače nemusíte při práci držet v ruce. Umí zpracovat velké množství surovin. Kromě základní verze se dodává také s bohatým příslušenstvím na přípravu různých druhů pokrmů. K robotu lze připojit například mlýnek na maso, stolní mixér, lis na citrusy, strouhací či krájecí nástavce, strojek na těstoviny a mnoho dalších. V základní výbavě se hodí zejména pro milovníky pečení a cukrařiny. Pokročilejší roboty jsou velmi všestranné.
  • robotu bez ramene (neboli food processoru) je pracovní nádoba uvnitř osazena pohyblivou osou, na kterou se nasazují nástavce. Mívá více funkcí než jeho kolega s ramenem, ale zato má menší kapacitu (1,5 až 3,5 litru). Jeho hlavní předností je zpracovávání surovin, tedy sekání, strouhání, krájení, drcení či mixování. Měl by umět také připravovat těsta a šlehat, ale oproti robotu s ramenem je limitován kapacitou a například šlehání nebo hnětení kynutého těsta ne všechny modely zvládají dobře. Hodí se pro lidi, kteří v kuchyni ocení všestranný přístroj, jenž zastane práci mnoha dalších pomocníků (mixér, sekáček, struhadlo atd.).

Na co si dát pozor

Při výběru robota mějte také na paměti jeho rozměry a dispozici vaší kuchyně. Některé modely zaberou na lince místa málo, jiné se stanou dominantou celé kuchyně a je u nich potřeba vymyslet vhodné místo k uskladnění. Zauvažujte proto nad tím, zda chcete mít kuchyňského pomocníka stále po ruce, nebo jestli ho uložíte do spíže. Hmotnost některých celokovových robotů se může pohybovat i přes deset kilogramů a v takovém případě je nejlepší mít robota stále umístěného na lince, neboť jeho přenášení a skladování je poměrně náročné.

Již jsme nakousli materiál, ze kterého je kuchyňský roboty vyrobený. Můžete vybírat z plastových či celokovových modelů. Jedním z výrazných rozdílů je již zmíněná hmotnost. Celokovové roboty jsou těžší, na druhou stranu bývají stabilnější. Použité materiály se projevují také na celkové konstrukční kvalitě robotů. V našich testech se setkáváme s některými plastovými modely, které jsou hůře provedené, méně bytelné a neodolné například vůči poškrábání. Takový robot se může snadněji opotřebovat či poškodit. Ale samozřejmě to neplatí pro všechny plastové roboty. Dodejme, že rozdíl je i v ceně, plastové roboty bývají levnější.

Stejně jako u ostatních kuchyňských přístrojů i u robotů bývá poměrně náročné čištění. Celá řada skulinek, žlábků a záhybů, které je zapotřebí důkladně očistit, může práci s robotem značně znepříjemnit. Roboty v lesklém provedení jsou náročnější na čištění, na jejich povrchu ulpívají šmouhy a otisky prstů. Pokud jste zvyklí používat myčku, před koupí robota si ověřte, zda do ní váš vyvolený (respektive jeho části) smí. Většina tuto možnost má; jak ale ukázal náš test, stále se ještě na trhu najdou takové, které mají do myčky vstup zakázán.

Vyzkoušejte si toho pravého v praxi

Ačkoliv jsou nákupy přes internet pohodlné a velmi populární, není od věci jít si kuchyňského robota prohlédnout a osahat do obchodu. Nechte si předvést, jak se sestavuje a obsluhuje či jak se nasazují jednotlivé nástavce. Zjistěte, jestli vám vyhovují ovládací prvky i rozměry robota. Překontrolujte také dodávané nástavce a zkuste posoudit, zda je robot kvalitně vyrobený a působí odolně.

Příslušenství ke kuchyňským robotům je obsáhlé téma samo o sobě. Patříte-li k rozvážnějším spotřebitelům a chcete si zakoupit pouze základ s tím, že později dokoupíte zbytek, mějte se na pozoru. Řada modelů sice přikoupení příslušenství umožňuje, rozhodně ale neplatí, že ke každému přístroji můžete dokoupit vše, co se vám zachce. Ve výsledku vás to také většinou vyjde dráž. Abyste se v záplavě rozličného příslušenství vyznali, připravili jsme pro vás průvodce.

Kuchyňský robot, ruční šlehač nebo mixér?

Roboty sdílí řadu funkcí s jinými kuchyňskými přístroji, zejména s tyčovými mixéry, ručními šlehači či stolními mixéry. Jejich hlavní výhody a nevýhody jsme pro vás shrnuli níže. Všechny zmíněné kategorie výrobků pravidelně testujeme. Díky tomu si můžete udělat jasno, který spotřebič je pro vás ten pravý.

Kuchyňský robot

Je všestranný a často spojuje funkce několika spotřebičů do jednoho. Umí zpracovat velkého množství všech druhů surovin a přísad. Roboty s ramenem jsou přeborníky v míchání, hnětení a šlehání, ale s příslušenstvím umí také mixovat, sekat, strouhat či krájet. Food processory mají více funkcí, ale menší kapacitu. Robot pracuje automaticky, bez držení. Sestavení přístroje a příslušenství vyžaduje čas a stroj zabírá poměrně dost místa. Čištění může být náročné. Nevyplatí se pro zpracování malého množství surovin či občasnou pomoc. Některé modely jsou velmi drahé.

Ruční šlehač

Pomocník na šlehání a přípravu různých druhů těst. Využijete ho především pro pečení a cukrařinu. Je-li dodáván i s nástavcem tyčového mixéru, zvládá i mixovat (což není příliš časté). Výhodou je nízká cena a skladnost. Má jednoduchou obsluhu a snadné ovládání. Nevýhody: při provozu ho musíte držet v ruce a má omezené využití.

Tyčový mixér

Hodí se na mixování, sekání a drcení. Často dodáván i se šlehací metlou a sekáčkem, čímž se jeho využití rozšiřuje. Je rychlý a jednoduchý, snadno se čistí a díky svým malým rozměrům je dobře skladný a vždy po ruce. Vhodný doplněk ke kuchyňskému robotu ideální pro vyznavače krémových polévek, omáček, smoothie nebo rodiče malých dětí. Nevýhody: nelze s ním vyrábět těsta a během provozu je nutné stále držet spínač.

Stolní mixér

Jde obvykle o poměrně výkonný mixér s velkou nádobou. Jeho hlavní funkcí je příprava ovocných či zeleninových koktejlů (smoothie), ale může umět také mixovat, sekat či drtit. Připravíte v něm i krémovou polévku či omáčku (pokud je odolný vůči horkým tekutinám). Většina se snadno obsluhuje. Má velkou kapacitu.

Databáze testovaných výrobků

Kuchyňské roboty bez ramene (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2023
Kuchyňské roboty s ramenem (57 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2022


Přihlásit