Jak vybrat kuchyňské roboty bez ramene

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2021 Obsah srpnového dTestu

Aktualizováno: 28.12.2020

Kuchyňský robot bez ramene (jinak řečeno food processor) sice nezpracuje takové množství surovin jako jeho kolega s ramenem, na rozdíl od něj ale nabízí širší paletu funkcí. Ta je daná jeho odlišnou konstrukcí a často bohatším dodávaným příslušenstvím. Pokud uvažujete o koupi tohoto všestranného kuchyňského pomocníka, v našem nákupním průvodci vám poradíme, na co si dát při výběru pozor.

Na samém počátku je třeba ujasnit si, jakou skladbu funkcí od robota očekáváte. Výsledky našeho testu sice nepotvrdily, že čím více funkcemi robot disponuje, tím lepších výsledků dosáhne, přesto doporučujeme vzít v potaz, že třeba šlehání jde zvládnout bez speciálního nástavce horko těžko. Přibalené příslušenství se napříč otestovanou sestavou celkem markantně liší. Jen menšina výrobků je vybavena lisem na citrusy, odšťavňovačem nebo nástavcem na hranolky. Dopředu si tak raději ověřte, s jakým příslušenstvím můžete u konkrétního modelu počítat a promyslete si, zda ho využijete.

Rozmyslete si také, jak často budete robot používat a s jak velkým objemem surovin chcete pracovat. Vaříte-li pro velkou rodinu, určitě se vám vyplatí pořídit si robot s větším objemem i kapacitou mísy. První údaj je udáván v milimetrech a odpovídá v míse vyznačené rysce, druhý nás potom informuje o tom, s jakým maximálním množství mouky můžeme pracovat při přípravě chlebového těsta.

Při výběru přístroje nezapomeňte vzít v potaz rozměry i hmotnost robota (s ohledem na dispozice vaší kuchyně). Některé roboty jsou relativně kompaktní a na kuchyňské lince nezaberou příliš místa. U jiných modelů je potřeba počítat s uskladněním ve spíži nebo na horní poličce. Před koupí také nezapomeňte prověřit délku přívodního kabelu, jen tak budete mít jistotu, že spotřebič snadno zapojíte do sítě.

Stejně jako u ostatních kuchyňských přístrojů i u robotů bývá poměrně náročné čištění. Celá řada skulinek, žlábků a záhybů, které jsou potřeba důkladně očistit, můžou práci s robotem značně znepříjemnit. Pokud doma využíváte myčku, před koupí robota si ověřte, zda do ní váš budoucí pomocník smí. Většina otestovaných modelů tuto možnost alespoň u části dílů má; jak ale ukázal náš test, stále se na trhu najdou přístroje, které mytí v myčce neumožňují.

Pokud už máte vybraný model, vyzkoušejte si ho raději přímo v obchodě. Nechte si předvést, jak snadno či obtížně se sestavuje a rozebírá, jakým způsobem se nasazují či mění jednotlivé nástavce nebo jestli vám vyhovují ovládací prvky – tlačítka jdou dobře stisknout a otočné knoflíky se otáčí bez drhnutí. V potaz při výběru můžete vzít i použité materiály. Plastové součástky jsou sice lehčí, ale více náchylné k poškrábání či promáčknutí. Kovové modely jsou zpravidla vůči poškození odolnější, pokud je ale robot vyveden v lesklém provedení, počítejte s časově náročnějším čištěním povrchu (často na něm ulpívají šmouhy a otisky prstů). Překontrolujte také, zda v rámci dodávaného příslušenství nic nechybí.

Příslušenství je vůbec téma samo o sobě. Patříte-li k rozvážnějším spotřebitelům a chcete si zakoupit pouze základ s tím, že později dokoupíte zbytek, mějte se na pozoru. Řada modelů sice přikoupení příslušenství umožňuje, rozhodně ale neplatí, že ke každému přístroji můžete dokoupit vše, co se vám zachce. Přímo v obchodě se proto informujte, co přesně a za jakou cenu lze k vámi vybranému kousku dokoupit.

Databáze testovaných výrobků

Kuchyňské roboty bez ramene (29 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2020


Přihlásit