Jak vybrat mražené tresky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2021 Obsah dubnového dTestu

Aktualizováno: 22.12.2020

Aljašské tresky patří mezi nejdostupnější druhy mořských ryb, pravidelně se umisťují na špici žebříčku nejhojněji lovených ryb na světě. Jemná chuť a vůně jim dává široké možnosti využití v kuchyni i při průmyslovém zpracování. Jejich bílé maso slouží například jako hlavní surovina při výrobě rybích prstů nebo krabích tyčinek. Z pohledu výživy nám treska poslouží jako zdroj bílkovin, rybí tuk v nich však nehledejme. Ve filetách je ho pouze okolo 0,5 %.

Jdete-li pro aljašskou tresku, ověřte si na obalu název ryby. Aljašské tresky se mohou prodávat také jako treska pestrá, jistotu dává latinské jméno Theragra chalcogramma. Aljašský přídomek souvisí s místem, kde tresky žijí. Jde o totiž o rybu Beringova moře, které se rozkládá mezi Aljaškou a Ruskem. Na každém obalu mražených ryb najdete oblast, kde byly uloveny. V případě tresek jde o FAO 61 a FAO 67 označující Severozápadní, resp. Severovýchodní Pacifik a Beringovo moře spadá do obou těchto oblastí.

V obchodech se můžete setkat s treskami buď v podobě filet, nebo blokového porcovaného filé. Bloky rybího masa se vyrábějí lisováním filet do kostek a slouží jako kompaktní forma rybího masa používaná v potravinářském průmyslu i v domácnostech. Ať už se jedná o jakoukoliv z těchto dvou forem, obsahují obvykle pouze rybí maso.

Na každém balení mražené ryby najdete datum minimální trvanlivosti a datum zamrazení, které se vyplácí respektovat. Ryby by měla být co nejčerstvější, doba od zamrazení by tedy neměla být příliš dlouhá. Maso totiž může dlouhodobým skladováním v mrazničce „vymrznout“, tedy vyschnout.

Databáze testovaných výrobků

Mražené tresky (18 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2020


Přihlásit