Jak vybrat mražené mořské ryby

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.11.2023

V našich testech jsme se již zabývali několika druhy mořských ryb. Rady pro jejich nákup jsou do značné míry společné, proto je můžeme shrnout spolu s charakteristikou jednotlivých druhů ve společném nákupním průvodci.

Každá ryba se na našem trhu prodává pod českým jménem. Systém českých názvů však není úplně jednoznačný a umožňuje používání synonym. Pro jednoznačnou identifikaci konkrétní ryby je proto důležitý latinský název, který najdete na každém obalu.

Mezi nejdostupnější mořské ryby patří aljašské tresky, jež se pravidelně umisťují na špici žebříčku nejhojněji lovených druhů na světě. Jemná chuť a vůně jim dává široké možnosti využití v kuchyni i při průmyslovém zpracování. Jejich bílé maso slouží například jako hlavní surovina při výrobě rybích prstů nebo krabích tyčinek. Z pohledu výživy nám treska poslouží jako zdroj bílkovin, rybí tuk v nich však nehledejme. Ve filetách je ho pouze okolo 0,5 %. Jde-li o aljašskou tresku, ověřte si na obalu název ryby. Jistotu dává latinské jméno Theragra chalcogramma. Aljašský přídomek souvisí s místem, kde tresky žijí. Jde totiž o rybu Beringova moře, které se rozkládá mezi Aljaškou a Ruskem.

Dalším oblíbeným druhem mražených ryb jsou lososi. Český název losos neoznačuje jednu konkrétní rybu, ale zastřešuje hned několik druhů lososovitých. Losos na vašem talíři bude pravděpodobně buď losos obecný, nebo losos gorbuša. Jak ukázaly naše testy, druh ryby úzce souvisí se způsobem chovu a tučností. Losos obecný (Salmo salar) nebo také atlantský je největší z rodu Salmo, který po dvou letech dorůstá do délky přes 70 cm. Ke komerčním účelům se losos obecný chová v akvafarmách například v Norsku, Irsku, Kanadě nebo v Rusku. Tvoří 90 % chovaných lososů na trhu a 50 % celkového trhu s lososy. V divoké přírodě jej člověk prakticky vylovil. Losos gorbuša (Oncorhynchus gorbuscha), v angličtině známý jako pink nebo humpback salmon, je nejmenší a nejhojnější ze skupiny pacifických lososů. Gorbuša si libuje ve studených vodách s teplotou do 14 °C, jeho přirozeným prostředím jsou arktické a pacifické pobřežní vody a řeky. Na rozdíl od lososa obecného se gorbuša cíleně chová na farmách jen mizivě, drtivá většina žije volně a loví se na moři.

Pod názvem mořská štika nebo hejk se nabízejí ryby z čeledi štikozubcovitých. Nejčastěji jde o štikozubce argentinského (Merluccius hubbsi), jenž obývá vody u jihovýhodního pobřeží Jižní Ameriky. Další možností je štikozubec Pollův (Merluccius polli), který žije u západního pobřeží Afriky. V obou případech jde o dravé ryby žijící v poměrně velkých hloubkách (100 až 200 m). Stejně jako aljašské tresky ani mořské štiky nejsou příliš dobrým zdrojem rybího tuku. Jejich maso vykazuje méně než 1% tučnost.

V obchodech se můžete setkat s rybami balenými a nebalenými, které se prodávají u pultů s obsluhou. Mražené ryby zakoupíte v celku či v podobě filet. Jako filety se však mohou nabízet celé kusy masa nebo tvarované filety vyráběné lisováním kusů rybího masa. V každém případě se na jejich obalech spotřebitel musí dočíst, o jaký typ ryby se jedná. U dalších rybích produktů, například mletých polotovarů apod., tato informace povinná není, přesto ji obvykle výrobci zmiňují.

Kromě latinského názvu na etiketě najdete také informaci o původu ryby.Původem se rozumí to, zda jde o rybu ulovenou v moři, či odchovanou na farmě. Spolu s tím je uvedeno i kódové označení oblasti odlovu, případně místo chovu. Na níže přiložené mapě si můžete jednotlivé kódy spojit s konkrétní částí světa.

Klíčovou informací na obalu každé mražené ryby je datum minimální trvanlivosti a datum zamrazení. Rozhodně se vyplácí tato data sledovat a respektovat. Ryba by měla být co nejčerstvější, doba od zamrazení by tedy neměla být příliš dlouhá. Jak jsme se přesvědčili na vlastní kůži, po uplynutí data minimální trvanlivosti sice zůstává ryba z pohledu chemického složení stejná, utrpět však může její kvalita ze senzorického pohledu. Maso může dlouhodobým skladováním v mrazničce „vymrznout“, tedy vyschnout.

Databáze testovaných výrobků

Mražené ryby (11 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2023
Mražené tresky (18 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2020
Mražené filety z lososa (9 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2018


Přihlásit