- Jak zvýšit energetickou účinnost
- Jak zatočit s energetickou chudobou
- Problémy, budoucnost a trendy v energetice
- Tipy na snížení spotřeby energií v domácnosti
- Jak snížit spotřebu energií v domácnosti
- Jak snížit spotřebu elektřiny při používání počítačů
- Kam kráčíš, energetiko?
- Jak šetřit energiemi
- Spotřebitelské organizace poskytují poradenství skupinám obyvatel ohroženým energetickou krizí
Kdo si hraje, nezlobí…
Nejvíce elektřiny je spotřebováno při hraní počítačových her, jelikož k tomu je třeba mít výkonnější vybavení. Spotřebu počítače zvyšují také připojené monitory s větší úhlopříčkou a reproduktory. Rozdíl mezi spotřebou herního počítače a běžného notebooku může činit až desetinásobek. Třeba kancelářský pevný počítač pak v porovnání s notebookem spotřebovává i čtyřikrát více elektřiny. Na spotřebu energie má přitom vliv nejen doba, po kterou je počítač využíván k hraní her či práci, ale i to, zda je v pauzách mezi hraním nebo prací vypnut.
V USA již spotřeba elektřiny na hraní her předběhla spotřebu sušičky, pračky, ledničky a vařiče dohromady. Statistiky uvádějí, že pokud by byl internet zemí, byl by třetím největším spotřebitelem elektřiny na světě hned za Čínou a Spojenými státy americkými. Není tak divu, že vznikají iniciativy, které nabádají nejen k nákupu úspornějšího vybavení, jako jsou například zdroje s nejvyšší energetickou účinností 80 PLUS Platinum a procesory vyráběné nejnovější výrobní technologií (7nm), ale i ke změně návyků. Již před pandemií byly slyšet kritické hlasy, že místo aby se lidé setkávali osobně, kontaktují se přes sociální sítě. Vzhledem k ztíženým či nemožným podmínkám pro cestování a další koníčky se doba strávená na sociálních sítích i surfováním ještě prodloužila.
Než odešlete e-mail a začnete vyhledávat…
Mnozí zaměstnanci potřebují počítač ke své práci, a jelikož v současné době musejí pracovat z domova, zvyšuje se celková spotřeba elektřiny v domácnostech. Uvádí se, že každou hodinu je odesíláno více než 12 miliard e-mailů, přičemž odeslání jednoho e-mailu s přílohou o velikost 1 MB odpovídá hodinové spotřebě žárovky. Proto by každý měl zvážit před odesláním e-mailu možnost omezení množství jeho adresátů. Co se týče příloh, ty je možné komprimovat. Fotografie by měly být posílány v nízkém rozlišení.
Se zajímavou kampaní přišel v loňském roce britský dodavatel energií OVO Energy. Vytipoval deset kategorií zbytečných e-mailů obsahujících pouze poděkování, přání hezkého večera či víkendu, pozdravy a podobně. Podle jeho studie provedené v listopadu 2019 se ve Velké Británii každý den odešle 64 miliónů zbytečných e-mailů. Pokud by každý dospělý Brit denně poslal o jeden e-mail méně, Velká Británie by ročně snížila své uhlíkové emise o 16 433 tun. To odpovídá více než 81 000 letů z Londýna do Madridu.
Energeticky náročné není jen odesílání e-mailů, ale i jejich ponechání v e-mailové schránce. Archivovat by se tedy měly jen důležité e-maily, přičemž zařazování do kategorií šetří spotřebu díky jejich rychlejšímu nalezení. Ostatní e-maily by se však měly okamžitě či alespoň průběžně mazat. K plýtvání elektřinou vede také zbytečné, například opakované, vyhledávání, kterému se dá zabránit promyšleným zadáváním dotazů. Pomůže i přidání často navštěvovaných webových stránek do záložek nebo uložení získaných informací na disk počítače, takže nemusejí být znovu vyhledávány. Energeticky náročné je i populární streamování filmů (Netflix, HBO, Youtube), jelikož vyžaduje připojení k internetu po celou dobu sledování. Mnoho energie spotřebovává i čím dál využívanější zálohování v cloudu.

Projekt STEP
Na snižování spotřeby energií, které je jedním z prostředků v boji s energetickou chudobou, se zaměřuje i mezinárodní projekt STEP, jehož se dTest účastní společně s dalšími spotřebitelskými organizacemi z členských států Evropské unie. Jeho součástí je poskytování poradenství spotřebitelům postiženým či ohroženým energetickou chudobou. Získané poznatky a vytvořené materiály budou poskytnuty k dalšímu využití. Více o projektu se dozvíte na www.stepenergy.eu/cs.