Minitest prvních 8K televizorů 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2021

V roce 2020 se na trhu objevily první dostupnější televizory s označením 8K. Oproti dnes běžným 4K modelům nabízejí obrazovky s čtyřikrát vyšším rozlišením. Znamená to i adekvátně ostřejší a lepší obraz? Ve skutečnosti to tak jednoduché není. Bližší pohled na první otestované modely ukázal, že vnímaná kvalita obrazu není oproti srovnatelným modelům se 4K lepší. Když k tomu přičteme nedostatek obsahu v 8K a vyšší cenu, je zřejmé, že koupě této novinky nemá valný význam.

Stovky otestovaných TV

Na www.dtest.cz/televize najdete pravidelně aktualizovanou databázi s výsledky stovek nově i dříve testovaných televizorů různých velikostí. Výsledky jsou dostupné předplatitelům.

Není to tak dávno, kdy bežně dostupné televizory zaznamenaly skok od rozlišení Full HD k tzv. Ultra HD 4K. Nyní výrobci přicházejí s další inovací v podobě 8K obrazovek, které přinášejí opět čtyřnásobek obrazových bodů oproti dosavadnímu maximu. Před několika roky jsme přitom zjistili, že ne všichni poznají rozdíl mezi Full HD a 4K (viz Jak daleko sedět od televizoru, dTest 9/2016). Průměrná velikost obrazovek mezitím nicméně narostla a nás přirozeně zajímalo, jak si nový formát ve srovnání se 4K povede.

Náš test televizorů bohužel zatím neobsahuje zkoušky zaměřené na 8K. Je to dáno jednak tím, že se jedná o relativní novinku, v tuto chvíli dostupnou jen u malé části televizorů, a jednak aktuálním nedostatkem obsahu v rozlišení 8K. Obraz v této kvalitě tedy nemůžeme testovat do stejné hloubky jako signál v SD, HD či 4K. Přesto jsme chtěli vědět, jak si televizory poradí s tím málem 8K obsahu, který je k dispozici. Požádali jsme proto laboratoř, aby provedla sérii srovnání.

Pro tyto účely jsme sáhli po dvou z prvních dostupných 8K modelů, konkrétně LG 65NANO95 (59 270 Kč) a Samsung QE65Q800T (74 990 Kč). Oba mají úhlopříčkou 65 palců a patří mezi dostupnější 8K přístroje, i tak se ale cenově řadí mezi smetánku. Celkové hodnocení obou přístrojů v našem testu je 68 %. Rozhodně to tedy nejsou špatné televizory, ale pohled do databáze výsledků na našem webu ukazuje, že mezi 4K modely najdeme i lépe hodnocené.

Každý z televizorů jsme srovnávali se šesticí hi-end 4K přístrojů od stejného výrobce. V případě LG šlo o dva modely s OLED a čtyři s NanoCell LCD obrazovkami. Samsung jsme pak postavili vedle šesti přístrojů s panely Quantum Dot (QLED).


Databáze testovaných výrobků

Televizory 2020–2022 (343 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2021


Přihlásit