Test kuchyňských robotů bez ramene 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2021

Na první pohled má podobné funkce jako kuchyňský robot s ramenem. Je však jinak konstruovaný – základna takzvaného food processoru je osazena pohyblivou osou, na niž lze nasazovat širokou škálu nástavců. Nabízí tak pestrou paletu funkcí včetně přípravy těsta. V laboratoři jsme u 17 modelů vyzkoušeli, jak si poradí s těstem, šleháním, sekáním, strouháním nebo mixováním. Výsledky byly celkem různorodé.

Další roboty na webu

V naší webové databázi na www.dtest.cz/roboty najdete výsledky dříve otestovaných food processorů. V minulém roce sice došlo k dílčím úpravám testovacího programu, starší výsledky jsou ale s těmi aktuálními srovnatelné.

Kuchyňský robot bez ramene – jinak řečeno food processor – se prezentuje jako všestranný kuchyňský pomocník, který si kromě jiného poradí také s přípravou těsta. Oproti robotu s ramenem ho však zvládne zpracovat mnohem méně. Hnětací nůž food processoru, nasazovaný na pohyblivou osu, pak na rozdíl od klasického robota pouze rotuje.

Hlavní předností přístroje bez ramene je pestrá nabídka speciálních nástavců, díky kterým nám pomůže během přípravy téměř všech pokrmů. Jedná se o relativně kompaktní přístroj, a tak ho kromě náruživých kuchařů ocení také ti, kteří nemají v kuchyni prostoru nazbyt.

Jak testování probíhá? Disciplíny, prověřující základní funkce, absolvují všechny modely nehledě na dodávané příslušenství. Konkrétně se jedná o přípravu těst, šlehání, výrobu majonézy, sekání, strouhání, krájení brambor a přípravu dětské výživy. Druhou várkou zkoušek pak projdou roboty pouze tehdy, jestliže jsou vybaveny patřičným nástavcem. Řeč je o mixování smoothie, sekání ledu, odšťavňování ovoce či o přípravě hranolek.

V laboratoři se během jednotlivých úkonů řídíme informacemi v návodu k použití. Dodržujeme doporučený čas přípravy i maximální dobu provozu nebo volíme konkrétní program či rychlostní stupeň. Pokrmy i nápoje připravujeme podle jednotné receptury a používáme stejné ingredience – jedině tak mezi sebou můžeme výsledky porovnávat.

Kromě stěžejní zkoušky funkcí dále hodnotíme, jak snadno se roboty v praxi používají i čistí, nakolik jsou při spuštění hlučné nebo kolik spotřebují energie v pohotovostním režimu (stand-by). Posuzujeme také kvalitu použitých materiálů, přítomnost bezpečnostních značení a na závěr podrobíme roboty zátěžovému testu motoru.

Výsledky jednotlivých modelů se celkem lišily. Zatímco některým dalo zabrat palačinkové těsto, jiné měly problémy s majonézou, sekáním bylinek a cibule nebo strouháním sýra. Obecně se robotům celkem dařilo při zkouškách obsluhy, přesně naopak tomu ale bylo při hodnocení hlučnosti. Jeden food processor si pak připsal snížené hodnocení za zátěžový test.


Testované výrobky - kuchyňské roboty bez ramene (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuchyňské roboty bez ramene 2017–2020 (29 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2020


Přihlásit