Test plyšáků: Bez výhrad prošla jen polovina

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.11.2020   

Polovina plyšových hraček v německém testu obstála, ostatní nejsou pro děti bezpečné. Obecně však obsahují méně škodlivých látek než dříve.

Spotřebitelská organizace Striftung Warentest zkoumala 22 plyšáků s pořizovací cenou zhruba mezi 130 a 1600 Kč. Výběr zahrnoval také známé značky, jako jsou Disney, Kik či IKEA. Výzkumníci provedli zhruba 300 mechanických a fyzikálních zkoušek a analyzovali stovky vzorků na obsah 235 látek.

Dobrou zprávou je, že na rozdíl od testů před pěti lety hračky neobsahovaly polycyklický aromatický uhlovodík chrysen, který má karcinogenní účinky. V minulém testu byl nalezen v alarmujícím zastoupení -  obsah byl potvrzen v 43 % plyšáků.

Přesto nelze doporučit polovinu hraček z nynějšího testu. Problémy často spočívaly v detailech, například v doplňcích. Některé byly kontaminovány kritickým množstvím škodlivých látek v plsti, štítku nebo stuze. Z dalších se mohou uvolnit malé části (štítek, flitry) a dítě je může spolknout či se jimi zadusit.

Plyš jednoho vzorku byla snadno vznětlivá a hořela rychleji, než povoluje norma, zatímco u ostatních se plamen téměř nešířil nebo brzy uhasl sám. U mnoha hraček existuje riziko udušení igelitovým obalem. Přestože jsou hračky s oddělitelnými malými částmi označeny jako nevhodné pro děti do tří let, v reálu na to spotřebitelé často nehledí.

Pejsek Jack-Russel-Terrier značky Kösen měl nebezpečně dlouhé vodítko, kterým se dítě může uškrtit (přesahovalo normu 30 cm), navíc se z něj uvolňovaly rakovinotvorné nitrosaminy. Uši obsahovaly karcinogenní formaldehyd, ač v malém množství. Podrážka botky panenky Elsa od Disney obsahovala nebezpečný zpomalovač hoření. Ve štítku zvířátka Mabel od značky Sterntaler test odhalil naftalen, který může způsobovat rakovinu. Čtyři hračky obsahovaly nonylfenol ethoxyláty, které znečišťují životní prostředí a jsou toxické pro vodní organismy.

Vybrat plyšáka bez nežádoucí chemie však není problém – 73 % testovaných produktů neobsahovalo nebezpečné chemikálie. Jako celkově spolehlivé a bezpečné byly vyhodnoceny modrý Pusblu Dino z drogerie DM, Pejsek Babydream z Rossmannu, tučňák značky Schmidt Spiele, orangutan Djungelskog z IKEA, Medvídek z obchodu Kik, zajíček značky Steiff, tučňák císařský od WWF, modrý troll od Die Spiegelburg, koník Black Cassis značky Nici, lev Silvio Savane od Sigikid a Smiki Lama značky Spiele Max.

Přihlásit