Jak vybrat doplňky stravy s vitamínem D

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2022 Obsah listopadového dTestu

Aktualizováno: 2.12.2020

Přirozeně vzniká působením ultrafialového záření na pokožku celého těla. Dodávat jej tělu můžeme vhodnou skladbou jídelníčku, který jeho přísun zajistí přirozeně. V zimním období se jeví jako vhodné řešení zařadit doplňky stravy s vitamínem D.

Dvě déčka

Existují dvě hlavní formy vitamínu D:

D2 (ergokalciferol) je rostlinného původu, obsahují jej kvasinky, droždí a houby volně rostoucí na slunci.

D3 (cholekalciferol) se nachází v živočiších a živočišných produktech (losos, tuňák, tresčí játra, sledi, sardinky, krevety, mléko, sýry, vejce, maso).

Vitamín D3 je zhruba čtyřikrát účinnější než D2. K dispozici je v doplňcích stravy v nejrůznějších podobách jako kapky, tablety, tobolky, oleje, gumoví medvídci a další. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje zvolit takový preparát, který se obejde bez umělých barviv, stabilizátorů a dalších přidaných látek.

Maso tučných mořských ryb a jejich játra jsou bohatým zdrojem vitamínu D. Podle informací Státního zdravotního ústavu mohou játra halibuta obsahovat až 3 mg vitaminu D3/100 g, 1,5 mg /100 g u makrely a 0,25 mg/100 g u tresky. Mezi cenné zdroje tohoto vitamínu patří maso sledě, makrely, sardinky a lososa.

Vitamín D se vytváří v pokožce člověka vlivem slunění pokožky celého do mírného zarudnutí. Potřebu vitamínu D ze slunce by mělo pokrýt takové slunění dvakrát týdně po dobu 20 minut. Sluníčko má však potřebnou sílu jen zhruba polovinu roku. V zimních měsících na něj nelze spoléhat jako na zdroj vitamínu D.

Řešením mohou být doplňky stravy s vitamínem D. Nabízejí se v lékárnách i v síti drogerií v mnoha formách. Jako slisované tablety, želatinové tobolky naplněné sypkým práškem, olejové kapsle, kapky, roztoky nebo spreje. Tablety jsou z principu objemnější a nejsou tak koncentrované jako například olej, kterého často stačí jedna kapka denně. Tablety pro děti se často sladí náhradními sladidly, případně dobarvují.  V nabídce jsou doplňky s různým množstvím vitamínu D, vybírejte proto takové, které odpovídají vaší potřebě. Poradit s výběrem by měl lékař, lékárník nebo výživový odborník.

Obecná doporučení jsou:

Dospělí 800 – 1500 IU denně

Obézní s BMI nad 30 2000 IU denně

Děti do 10 let 400-500 IU denně

Vitamín D je v tuku rozpustný vitamín, je proto důležité zajíst doplněk stravy nejlépe tučným jídlem. Suplementaci vitamínem D by si měli ohlídat vegetariáni a vegani, kterým ve stravě chybějí jeho přirozené zdroje.

Databáze testovaných výrobků

Doplňky stravy s vitamínem D (28 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2020


Přihlásit