Test digestoří a varných desek s odsáváním par 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2020

V boji s pachy, mastnotou a vlhkostí v kuchyni by nám měla pomoci digestoř. Dá se na ni v praxi spolehnout? Do laboratoře jsme odeslali sedm klasických modelů různých typů spolu s pěticí indukčních varných desek s integrovaným odsáváním par. Zajímalo nás, jak účinné jsou v režimu vnějšího odtahu i recirkulace. Překvapením pro nás byly vesměs slušné výsledky integrovaného odsávání varných desek, klasické digestoře odešly s poněkud slabším hodnocením.

Zatímco před dvěma lety jsme publikovali výsledky podvěsných a svisle zabudovaných digestoří, letos jsme si do hledáčku vzali 12 digestoří vícero typů. Početnější sedmičlennou skupina reprezentují známější „klasické“ digestoře a najdete mezi nimi zástupce ostrůvkových, výsuvných a po jednom modelu od komínových a podvěsných. Druhou skupinu pak tvoří relativní novinka na trhu – indukční varné desky s integrovaným odsáváním par, u nichž je odsavač umístěn mezi plotýnkami ve středové části varné desky a samotné odsávání probíhá směrem dolů. Abychom vám naservírovali kompletní výsledky, v laboratoři jsme zkouškám podrobili varnou desku i integrované odsávání, a do celkového hodnocení se promítly oba soubory testů.

Oproti minulému testu najdete tentokrát výsledky v samostatných tabulkách pro odtah i recirkulaci. Digestoř si tak nyní můžete vybírat podle celkového hodnocení v konkrétním režimu, který z hlediska instalace lépe vyhovuje podmínkám vaší domácnosti. Rozdíl mezi oběma režimy spočívá v odlišné montáži i formě odtahu.

Při takzvaném vnějším odtahu míří páry připojeným potrubím do komína, ventilační šachty nebo zcela mimo stavbu. Pokud dispozice kuchyně odsávání neumožňuje, nabízí se recirkulace. Při tomto způsobu instalace proudí nasátý vzduch zpět do místnosti přes filtry mastnoty a zápachu. Vlhkost se tedy z kuchyně nedostane a po vaření je třeba vyvětrat.

Zkoušku absorpce mastnoty absolvovaly modely v obou testovaných režimech; v režimu odtahu dál odsávaly páru, při recirkulaci zas odstraňovaly zápach. Do celkového hodnocení se také promítlo, nakolik jsou digestoře při provozu hlučné, jak snadno se ovládají nebo z jakých materiálů jsou vyrobeny. U varných desek s integrovaným odsáváním par jsme na místo poslední jmenované zkoušky zohlednili ještě výši spotřeby a elektrickou bezpečnost.

Zatímco klasické modely si v testu až na výjimku příliš dobře nevedly, varné desky s odsáváním par nás svým výkonem přesvědčily o tom, že jsou vycházející konkurencí digestoří. Ne všem se ale stejně dobře dařilo ve zkouškách varné desky, a tak uděláte nejlépe, pokud si přečtete náš aktuální test. Na závěr doplňme, že se jedná o velmi nákladné spotřebiče – cena otestovaných kombinovaných modelů se pohybuje od 35 do 90 tisíc.

Varné desky s odsáváním par důmyslně kombinují dvě funkce v jednom spotřebiči. Video z laboratoře zobrazuje, jak odsávání směrem dolů funguje. Pokud vás zajímají výsledky jednotlivých modelů, neváhejte si zakoupit náš aktuální test.


digestoře – režim odsávání (porovnat)

digestoře – režim recirkulace (porovnat)

varné desky s odsáváním par – režim odsávání (porovnat)

varné desky s odsáváním par – režim recirkulace (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Varné desky s odsáváním par – režim recirkulace (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Varné desky s odsáváním par – režim odsávání (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Digestoře – režim recirkulace (30 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023
Digestoře – režim odsávání (43 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023


Přihlásit