Green NCAP – Ekologické zkoušky automobilů 2020

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 12/2020

Program Green NCAP existuje necelé dva roky. Za tu dobu již dokázal získat pozornost spotřebitelů, médií i automobilek a v současnosti jde o nejznámější test ekologické zátěže nových automobilů. Oproti loňskému roku byly zkoušky výrazně rozšířeny a zpřísněny. Představujeme vám výsledky 24 modelů různých tříd a pohonů.

Od prvního září loňského roku musí všechny nové vozy splňovat dosud nejpřísnější emisní normu Euro 6d-Temp. Evropská legislativa i výrobci cílí na stále větší ekologičnost aut. Některé země v tomto ohledu zacházejí dále než jiné – například Velká Británie nedávno prosadila zákaz prodeje aut na benzín a naftu od roku 2030.

Green NCAP je nezávislá iniciativa financovaná evropskými státy a spotřebitelskými organizacemi. Jejím hlavním cílem je informovat občany o skutečných emisích a spotřebě vozů prodávaných na evropském trhu. Základem a hlavní inspirací testů Green NCAP jsou emisní zkoušky, které jsou pro potřeby srovnání zpřísněny a rozšířeny. Vysoké hodnocení mohou získat pouze ty automobily, které se nespokojují pouze s dodržením emisních limitů.

Letmý pohled do tabulky napoví, že soubor zkoušek oproti loňskému roku doznal několika zásadních změn. Index čistého vzduchu sestává z emisí nemethanových uhlovodíků, oxidů dusíku, oxidu uhelnatého, pevných částic a nově také čpavku. Na ten sice vyhlášky nestanovují limity, jeho nadmíra v životním prostředí je však škodlivá. Index energetické účinnosti značí, kolik pohonných hmot nebo elektřiny při provozu automobil spotřebovává.Přihlásit