Test doplňků stravy s vitamínem D 2020

Publikováno v časopise 12/2020

Vitamín D má v těle spoustu funkcí. Jednou z nich je utužovat schopnost organismu bránit se útokům virů a bakterií. Zásoby vitamínu D můžeme celoročně čerpat z některých potravin, během léta je jeho významným zdrojem sluníčko. V průběhu zimy proto odborníci doporučují „déčko“ doplňovat i jinak. Prověřili jsme doplňky stravy s vitamínem D a zjišťovali, kolik jej poskytují i jestli nás výrobci nešidí. Většina výrobků prošla testem se ctí, tři však měly problém svůj slib dodržet.

Nedostatku vitamínu D se připisuje celá řada zdravotních komplikací, jako jsou křivice či měknutí a řídnutí kostí nebo rozvoj autoimunitních, nádorových i neurologických onemocnění. S jeho pomocí se aktivují imunitní procesy v těle, díky kterým tělo lépe zvládá infekce.

Kromě přirozené cesty se jeví jako vhodné přijímat vitamín D v doplňcích stravy, které nabízejí lékárny i drogerie. Celkem 28 vzorků takových výrobků jsme vypravili do laboratoře, abychom zjistili, kolik vitamínu obsahují a jestli zjištěné množství odpovídá údajům na etiketě.


tablety a práškové tobolky (porovnat)

tablety pro děti (porovnat)

olejové kapsle a kapky (porovnat)

kapky pro děti (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Doplňky stravy s vitamínem D (28 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2020


Přihlásit