Pestrobarevné podzimní listí škodí autu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.10.2020   

Padající listy se zachytávají pod stěrači a dostávají se všude. Mokré listy obsahují látky, které mohou poškodit povrchový lak. Nejlepším řešením je neparkovat dlouhodobě pod stromy.

Brouzdání v barevném podzimním listí může být příjemné, ale automobilu krásné listy neprospívají. Mohou proniknout až do vnitřností vozu. Pod nánosem listí také trpí lak. Kyselé látky v navlhlých listech poškozují povrch, varoval odborník na autotesty John Ibbotson ze spotřebitelské organizace Consumer Reports

Potřebujete-li ze svého vozu odstranit listí, postupujte opatrně. Používejte ruce nebo fukar se slabým tlakem vzduchu.  Příliš prudký vzdušný proud může mít opačný efekt a zatlačit listy do těžko přístupných míst. Odtok střešního okna nikdy nečistěte drátem či jinou ostrou pomůckou, abyste neprotrhli obložení. Vhodnější je použít vysavač. Zvedněte kapotu a odstraňte listí u spodní části čelního skla, kde jsou větrací otvory. Poté vůz dobře umyjte. 

Skvrny od listů otřete hadříkem namočeným v alkoholu. Pokud chcete použít lešticí přípravek, vždy jej nejdříve vyzkoušejte na málo viditelném místě karoserie, abyste se ujistili, že nepoškodí lak. Pomáhá také voskování alespoň jednou za sezonu.

Pokud nemáte na vybranou a musíte pravidelně a dlouhodobě parkovat pod listnatými stromy, investujte do ochranné plachty. Pořiďte si kvalitní výrobek z několikavrstvého materiálu. Jednovrstvé plachty mohou nasávat vlhkost nebo poškrabat auto. Při podzimních jízdách buďte opatrní – mokré listí může být velmi kluzké a je proto důležité udržovat bezpečnou vzdálenost mezi jedoucími auty.

Přihlásit