Prát vlnu a hedvábí není věda, ale na běžný prací prášek zapomeňte

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.10.2020   

Vlnu a hedvábí není vhodné prát běžnými pracími přípravky, protože obsahují látky, které materiály ničí. Jak tedy pečovat o vlněné a hedvábné oblečení a textilie?

Běžné prací prášky a gely obsahují enzymy, které zvyšují účinnost praní, ale ničí vlnu a hedvábí. Například enzym proteáza (subtilisin) štěpí jejich bílkoviny. Při nákupu však nemusíte nutně kontrolovat složení, stačí si koupit prostředek určený pro hedvábí a vlnu.

Spotřebitelský test přípravků na údržbu vlněných a hedvábných oděvů bez obsahu enzymů spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk z roku 2014 ukázal, že žádný ze vzorků nebyl zvlášť účinný při odstraňování skvrn, ale od té doby výrobci uvedli na trh produkty s jinými enzymy, které si se skvrnami poradí.

Vlnu lze prát několika způsoby. U pračky nastavte nízkou teplotu a speciální program, perte bez pracího prášku či gelu, nebo použijte takový, který je určený pro vlnu. Při ručním praní oděvy důkladně vymáchejte a maximálně osušte, aniž byste je příliš kroutili, pak je nechte volně sušit. Před praním vlnu nenamáčejte, může se z ní uvolnit barva a prádlo pak bude flekaté. Skvrny na vlně netřete a rozhodně nepoužívejte kartáč. Vlněné spodní prádlo perte ručně nanejvýš při 60 °C, ale do pračky ho na tuto teplotu nedávejte. Pokud jej chcete vyvařit, buďte velmi opatrní a ve vyvařovací nádobě jej nemíchejte, snížíte riziko sražení.

Perete-li hedvábí v pračce, použijte program pro jemné prádlo a nízkou teplotu. Přidejte prací prostředek určený pro hedvábí, nebo jej zcela vynechte. Při ručním praní hedvábí důkladně vymáchejte a jemně osušte, pak jej nechte volně sušit. Stejně jako u vlny se nedoporučuje hedvábné oblečení před praním namáčet. Skvrny netřete a nekartáčujte.

Pokud je látka zašpiněna tukem nebo jinou obtížně pratelnou nečistotou, nechte prádlo odborně vyčistit. Můžete také zkusit potřít skvrnu koncentrovaným pracím přípravkem nebo prostředkem na mytí nádobí a po 10 minutách přeprat. U některých hedvábných tkanin se tak však jedna skvrna pouze změní v jinou.

Jemné prací prostředky na vlnu a hedvábí mohou obsahovat nežádoucí chemikálie, například parfémy a alergenní konzervační látky. Proto volte neparfémované prací přípravky.

Přihlásit