Jak moc anonymní je ve skutečnosti anonymní režim prohlížeče?

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.10.2020   

Internetové prohlížeče lze používat v anonymním režimu, který může nést různé názvy. Před čím vás skutečně ochrání a jak se můžete účinně bránit sledování svých aktivit na síti?

Firefox, Safari, Opera nebo Brave nabízejí soukromý (private) režim.  V prohlížečích od Microsoftu (Edge či Internet Exploreru) existuje funkce InPrivate. V Chromu se jmenuje Inkognito. Anonymní režimy brání společnostem sbírajícím data v nastavení souborů cookies a neumožňuje spojit historii prohlížení s konkrétním uživatelem.

V dnešní době vás však digitální společnosti často umí identifikovat i bez cookies. Využívají k tomu hardwarová a softwarová data v počítači, mobilním telefonu nebo prohlížeči. Odhalí vás v okamžiku, kdy se v anonymním režimu přihlásíte do nějaké služby, například do svého profilu na sociální síti nebo do e-mailové schránky, upozornila německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Poskytovatelé online služeb vědí, kdo navštěvuje konkrétní internetové stránky, i při použití anonymního režimu. Zabránit tomu lze používáním VPN neboli virtuální soukromé sítě (Virtual Private Network). Zaměstnanec v práci používá internetové připojení firmy, a ta se tak pro něj stává poskytovatelem online služeb. IT oddělení i vedení mají přístup k informaci, které stránky pracovník navštěvuje. Je proto lepší řešit soukromé záležitosti za pomoci mobilních dat, například na smartphonu. Pracovní počítač a firemní síť pro tento typ činnosti nejsou vhodné.

V anonymním režimu prohlížeč nesleduje ani neukládá historii surfování. Když jej uživatel po navštívení stránek zavře, při dalším otevření ostatní nezjistí, že na nich byl.

Anonymní režim vás může ochránit před zvědavostí kolegů nebo členů domácnosti. Nejrychlejší způsob, jak jej zapnout, jsou klávesové zkratky. V prohlížečích Chrome, Edge a Opera stačí zmáčknout kombinaci Ctrl + Shift + n, ve Firefoxu a Internet Exploreru Ctrl + Shift + p.

Přihlásit