Test čističů kuchyní 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2020

Kuchyň ani koupelna se neuklízí zrovna snadno, ovšem každému na jejich čistotě záleží. Minulý rok jsme testovali prostředky na koupelny, letos jsme zkoušeli vrátit lesk kuchyním. Patnáct přípravků jsme nechali zápolit s několika druhy kuchyňské špíny a sledovali jejich výkony. Příliš nás nenadchly, z 15 výrobků si dobře vedly jen tři, respektive čtyři.

Opět jsme se zaměřili na domácí chemii a tentokrát přinášíme test kuchyňských čističů. Jde o speciální skupinu přípravků, které by měly umět odstranit různé typy kuchyňské špíny, zejména pak mastnotu.

Do testu jsme nakoupili 14 kuchyňských čističů a jako vždy jsme se snažili o co nejpestřejší výběr. Své zástupce proto vedle klasických výrobků měly i ekologické přípravky. Test jsme navíc využili i pro kontrolu dvojí kvality, proto jsme se vydali nakupovat i do Německa, odkud jsme přivezli patnáctý vzorek – německou variantu přípravku Cillit Bang. Všechny čističe putovaly do laboratoře, kde na ně čekala řada praktických zkoušek, během nich prokazovaly svou účinnost.

První v řadě byla série pěti dlaždicových testů, které ověřovaly schopnost přípravků odstraňovat mastnotu, zapečené mléko, zaschlý žloutek, kuchyňskou usazeninu a vodní kámen. Čisticí účinky se zkoušely pomocí standardně znečištěných plochách dlaždic, případně skla. Na polovinu ploch se nanesl přípravek, nechal působit a setřel. Následně laboratorní odborníci v porovnání s neočištěnou polovinou plochy známkovali, jak dokonale se podařilo přípravku nečistoty odstranit. Ukázalo se, že univerzálně účinkujících přípravků je poskrovnu, většina výrobků měla s některými typy nečistot větší či menší potíže.

Další praktická zkouška ukázala, zda po sobě kuchyňské čističe zanechávají šmouhy. Opět nám posloužil dlaždicový test, kdy se nejprve vyčistilo zamaštěné sklo a následně se hodnotilo, kolik šmouh na skle ulpělo.

Třetí část testu sledovala ekologickou šetrnost přípravků. Vycházeli jsme při tom z údajů na etiketách a sledovali, zda přípravky neobsahují látky, které jsou zakázány či limitovány evropskými pravidly pro udělování ekologické známky Ecolabel.


Testované výrobky - čističe kuchyní (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Čističe kuchyní (15 výrobků)
poslední aktualizace: 1.10.2020


Přihlásit