Jak testujeme čističe kuchyní

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • účinnost čištění: 70 %
  • šmouhy a stopy: 20 %
  • šetrnost k živ. prostředí: 10 %

Účinnost čištění byla zkoušena tzv. dlaždicovým testem. Při dlaždicových testech jsme použili následující druhy zašpinění. Uvedené množství je na 1 dlaždici/sklo/skleněnou misku.

a) kuchyňské usazeniny: na dlaždici se nanesly 3 g nečistoty složené ze sádla + másla + margarínu + olivového oleje + slunečnicového oleje + vody + sušeného plnotučného mléka + pšeničné mouky + smetany s 30 % tuku a modrého barviva.

b) mastné nečistoty: na sklo se nanesl 1 g ztuženého tuku

c) zaschlý žloutek na dlaždici se nanesly 3 g žloutku.

d) zapečené nečistoty: ve skleněné misce se nechalo zapéct 5 ml mléka v mikrovlnné troubě při výkonu 740 W po dobu 3 minut.

e) vodní kámen: na dlaždici se nanesly 3 g nečistoty složené ze škrobového mazu + chloridu vápenatého + uhličitanu sodného a černé tuše.

Jednotlivá zašpinění byla navažována (podle druhu zašpinění) v množství (1 nebo 3 + 0,02) g na 1 dlaždici nebo sklo a byla rovnoměrně rozetřena po celé ploše a ponechána volně zaschnout. Pouze znečištění vodním kamenem bylo ještě 2 hodiny dosušeno v sušárně. Všechna zašpinění se nechala vyzrát 24 až 48 hodin.

Každý prostředek dostal na odstranění jednoho druhu nečistoty dva pokusy. Čištění probíhalo tímto způsobem:

U dlaždic s usazenou špínou, zaschlým žloutkem a vodním kamenem se na na 1/2 plochy zašpinění jedné dlaždice byl nanesen čisticí prostředek - vždy 3 stříkance čisticího prostředku. Na dlaždici označenou číslem 1 působil čisticí prostředek 1 min a na dlaždici označenou číslem 2 čisticí prostředek působil dle návodu na etiketě. Čisticí prostředek nanesený na nečistotu byl poté odstraněn vlhkým bavlněným hadříkem, jedním rovným tahem s mírným přítlakem.

U skleněné desky s mastnou nečistotou se na 1/2 plochy zašpinění 1 skla byl nanesen čisticí prostředek - vždy 3 stříkance čisticího prostředku. Na sklo označené číslem 1 působil čisticí prostředek 1 min a na sklo označené číslem 2 čisticí prostředek působil dle návodu na etiketě. Čisticí prostředek nanesený na nečistotu byl poté odstraněn vlhkým bavlněným hadříkem. jedním rovným tahem s mírným přítlakem.

U skelněných misek se zapečeným mlékem bylo na celou plochu dna skleněné misky naneseno 5-6 stříkanců čisticího prostředku. Přípravek působil 1 min. na skleněné misky označené číslem 1. Na skleněné misky označené číslem 2 čisticí prostředek působil po dobu dle návodu na etiketě. Čisticí prostředek nanesený na nečistotu byl poté odstraněn vlhkým bavlněným hadříkem, třemi tahy s mírným přítlakem a následným oplachem dna, mírným proudem vody (aby se povrch zbavil zbytku čisticího prostředku).

Po krátkém oschnutí 3 hodnotitelé vizuálně posuzovali schopnost čisticího prostředku odstranit znečištění porovnáním mezi oběma 1/2 plochy 1 dlaždice/skla anebo celého dna skleněné misky.

Šmouhy a stopy jsme zkoušeli adaptovaným dlaždicovým testem pro mastnou špínu.  Ze skelněné destičky s tukovým filmem se nejdříve čisticím prostředkem odstranila veškerá nečistota a poté se po nastříkání a setření čisticího prostředku vizuálně hodnotila přítomnost šmouh.

Šetrnost k životnímu prostředí

Na základě informací z etiket a průvodní dokumentace jsme hodnotili, zda výrobky nesou nezávislou certifikaci a zda neobsahují látky zakázané či omezené Rozhodnutím EU 1217/2017 o udělování EU Ecolabel. Zároveň jsme v úvahu brali i deklarované dezinfekční účinky a případnou klasifikaci výrobku mezi látky toxické k životnímu prostředí.

Přihlásit