Test roztíratelných tuků 2020

Publikováno v časopise 10/2020

Říkáme jim margaríny, ale ve skutečnosti na opravdový margarín, jak si jej představují zákonodárci, narazíte zřídkakdy. V našem testu se objevil jenom jeden. Rostlinné roztíratelné tuky výrobci stále vylepšují, přidávají do nich vitamíny či máslo nebo máslovou příchuť. My jsme nakoupili 14 vaniček a kostek bez ohledu na to, do které tukové škatulky spadají, a poslali je do laboratoře. Pro dva vzorky jsme zajeli do Polska a Německa, abychom mohli porovnat jejich kvalitu s tou českou.

Mazat si chléb je tradice s tak hlubokými kořeny, že jsme si ji nenechali vzít ani v dobách, kdy obyvatelstvo trápil nedostatek másla. Nebo když se z másla stal postrach zdravého jídelníčku či když jeho ceny vystřelily jako raketa. Mít namazané pečivo prakticky kdykoli nám v posledních zhruba 150 letech usnadnil technologický pokrok, jehož výsledkem je rostlinný olej zpracovaný do mazací podoby. 

Roztíratelný rostlinný tuk si prožil svá turbulentní období, kdy jej lidé vítali a odmítali podle toho, zda jej odborníci na výživu vyzdvihovali, či zatracovali. Dnes jsme možná dospěli do fáze, kdy margarín tolik vášně nevyvolává, každý tábor si hýčká svého favorita a pendlery či přeběhlíky nepranýřuje.

Letos jsme si chtěli proklepnout i rostlinné tuky, které více či méně koketují s máslem. Proto jsme vybrali sedm čistě rostlinných tuků, z nichž čtyři se hlásí k máslové chuti, a sedm směsných rostlinných tuků s máslem. Relativní novinka na trhu má ambice přinést spotřebiteli výhody másla i rostlinného tuku – tedy lahodnou chuť a snadnou roztíratelnost.


směsné rostlinné tuky (porovnat)

rostlinné tuky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Roztíratelné tuky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 1.10.2020


Přihlásit