TEST: omlazující krémy na ruce nefungují

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Vydáno: 8.10.2009   

Krémy na ruce slibující omlazující efekt, vyhlazení vrásek a odstranění pigmentových skvrn v testu pohořely. Ani jeden nedokázal zredukovat známky stárnutí a omladit pokožku, a to ani po několika měsících používání. Cenové rozdíly mezi jednotlivými výrobky jsou přitom až desetinásobné. Všechny testované výrobky měly ale dobré kosmetické vlastnosti, jsou použitelné jako běžné krémy na ruce.
Stařecké neboli jaterní skvrny se začínají objevovat mezi 50. a 60. rokem života, ale i dříve. Nahnědlé až hnědé skvrny postihují hřbety rukou, předloktí, obličej i dekolt. Mnoho lidí, zejména žen, nese tyto přirozené známky stárnutí pokožky nelibě. Proto sahají po řešení, které jim slibují výrobci kosmetiky. Reklama na krém Nivea slibuje „viditelnou redukci prvních známek stárnutí pokožky rukou“, Dove zase má „snížit počet pigmentových skvrn a jemných vrásek zralé pokožky“. Není to přitom ani reklamní nadsázka, ale klamání spotřebitelů.

Krémy testovaly dobrovolnice na svých rukou po dvanáct týdnů. Sledoval se jejich vliv na pigmentové skvrny a celkový stav pokožky, ale i kosmetické vlastnosti. „U žádné z dobrovolnic nebyl zaznamenán ani náznak zmírnění stařeckých skvrn,“ konstatuje šéfredaktorka časopisu TEST Ida Rozová. A protože zůstalo jen u slibů, obdržely všechny testované krémy nejhorší hodnocení „nedostatečně“.

Mezi testovanými krémy byly zastoupeny jak levné výrobky, jako Dove Pro-Age nebo Nivea Anti Age Q 10 Plus, jejichž cena se pohybuje kolem sta korun, ale i výrobky výrazně dražší. Krémy La Roche Posay Mela-D a Lancôme Absolute Anti-Dark Spot stojí o tisíc korun více než Nivea. Jejich kosmetické a hydratační vlastnosti jsou přitom zcela srovnatelné a tisíc korun navíc je pouze platba za renomovanou značku. „Na projevy stárnutí pokožky nefungují ani levné ani drahé krémy,“ dodává Rozová.

Test omlazujících krémů na ruce vyšel v zářijovém vydání časopisu TEST. Kromě testu krémů na ruce v tomto vydání naleznete test kombinovaných chladniček, tiskáren a srovnání nabídky rizikového pojištění. Na www.dtest.cz vyšlo speciální elektronické vydání s testem televizorů.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 481 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.Přihlásit