Roušky z Amazonu mohou být nekvalitní

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.9.2020   

Některé ochranné roušky na Amazonu nejsou kvalitní a chlubí se falešnou certifikací. Fotografie navíc nemusí odpovídat skutečnosti. Výběru věnujte čas a pozorně sledujte názory zákazníků, nespoléhejte na počet hvězdiček.

Amazon nedávno zahájil prodej ochranných roušek. Názory zákazníků na toto zboží se však liší. Někteří jsou velmi zklamáni a pochybují o certifikaci výrobků. Britská spotřebitelská organizace Which? se proto zaměřila na kvalitu nabídky.

Roušky na Amazonu jsou rozděleny do čtyř kategorií – látkové, jednorázové pro všeobecné použití, certifikované pro zdravotnictví a ochranné pomůcky vyšší třídy a respirátory. Mnoho roušek nese označení KN95. Jde však o čínskou normu, která v Evropě neplatí. Několik britských organizací již varovalo před podvody s takto označenými rouškami.

Jeden výrobek (rouška KN95 značky QianGuo) se chlubí italskou certifikací ECM, tato organizace však informovala o mnoha případech zneužití svého označení a na dotaz Which? uvedla, že příslušný produkt netestovala. Amazon výrobek již stáhl z nabídky.

Vládní úřad pro zdraví a bezpečnost Spojeného království na začátku roku 2020 uvedl, že značný počet roušek označených standardem KN95 poskytuje nedostatečnou úroveň ochrany a pravděpodobně jde o nekvalitní výrobky doprovázené falešnými nebo podvodnými doklady. Britský institut pro standardizaci BSI rovněž varoval před výrobci prodávajícími zdravotnické roušky a ochranné pomůcky vyšší třídy s falešným udáním certifikace.

Některé roušky na Amazonu odpovídají doporučením zdravotnických organizací a mají více vrstev, jiné jsou nedostačující. Například jednoduchý pruh látky s otvory pro uši se objevuje hned mezi prvními výsledky vyhledávání. Třetina recenzí mu udělila pouze jednu nebo dvě hvězdičky. Kritika nešetří slovy jako „nekvalitní“, „příliš tenká“, „škoda peněz“, „úplně zbytečná“.

Také některé z ostatních roušek k všeobecnému použití zákazníci označili za nekvalitní. Při výběru nestačí sledovat pouze počet udělených hvězdiček, je důležité číst i slovní hodnocení. Ta často odhalí více problémů a mnohdy neodpovídají hvězdičkovému označení. Ani doporučení Amazon's Choice není zárukou kvality. Třeba u jednoho výrobku s polovinou kladných a polovinou kritických recenzí téměř všichni nespokojení spotřebitelé zmínili přetržené řemínky nebo pochybný plastový obal, který se lišil od obrázku na e-shopu.

Nakupujete-li roušky na internetu, vybírejte s rozvahou a věnujte rozhodování dostatek času. Nesledujte pouze hvězdičky nebo pořadí ve vyhledávání, ale čtěte pozorně detailní recenze a přemýšlejte nad nimi. Vyhledávejte podle klíčových slov o kvalitě a spokojenosti. Zneklidňující jsou opakované zmínky o vadách, obavy ohledně certifikace nebo stížnosti na jiný obal, než je nabízen na internetu. Drtivá převaha pochvalných recenzí může být známkou falešného hodnocení.

Přihlásit