Voda se sníženým množstvím deuteria před rakovinou neochrání

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.9.2020   

Neexistují spolehlivé důkazy, že voda se sníženým množstvím deuteria chrání před vznikem rakoviny nebo zmírňuje průběh nádorového onemocnění.

Deuterium je izotop vodíku, který se přirozeně vyskytuje v přírodě. Říká se mu těžký vodík. Nemění chuť ani vzhled vody a v běžné vodě je ho velmi málo. V nabídce různých internetových stránek je voda se sníženým obsahem deuteria. Prodejci uvádějí, že je vhodnější ke konzumaci než minerální nebo stolní vody, protože chrání před rakovinou a osobám s onkologickým onemocněním pomůže k účinnější léčbě.

Rakouská organizace Medizin transparent provedla rešerši, při které nenašla spolehlivé studie o použití vody se sníženým obsahem deuteria pro léčbu nebo prevenci vzniku rakoviny.

Objevila pouze jednu studii o jejích účincích u pacientů s rakovinou prostaty. Šlo o malý výzkum, který trval jen čtyři měsíce a trpěl řadou nedostatků. Chybí v něm například podrobnosti o některých měřeních a nelze přesně určit, jak badatelé skutečně postupovali. Odborníci z Medizin transparent dospěli k závěru, že neexistuje jasný rozdíl v úmrtnosti mezi skupinou pacientů, kteří pili vodu se sníženým množstvím deuteria a těmi, kteří konzumovali běžnou vodu.

Internetoví prodejci argumentují laboratorními pokusy na zvířatech. Experimenty s vodou s výrazně zvýšeným obsahem deuteria měly prokázat škodlivý nebo dokonce fatální účinek na mnoho organismů. Koncentrace deuteria v běžné pitné vodě jsou však velmi vzdálené takovým hodnotám. Pitná voda v Evropě obsahuje jen přibližně 0,015 procenta (150 ppm). Ve vodě se sníženým množstvím deuteria je mezi 0,0025 a 0,0125 procenty (25 až 125 ppm).

Přihlásit