Jakou úhlopříčku plochého televizoru zvolit

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 21.9.2009   

Ploché televizory již v nabídce zcela nahradily klasické vakuové obrazovky. Hlavní změnou viditelnou na první pohled jsou větší rozměry televizorů umožněné novou technologií. A někteří lidé touží po skutečně hodně velké obrazovce. Jak je to ale s vhodnou vzdáleností pro sledování LCD nebo plazmových panelů? Existuje mnoho různých údajů a názorů a neexistuje jednotný přístup nebo jednoduchá rada. Kromě samotné úhlopříčky a vzdálenosti televizoru od pohovky či křesla totiž do problematiky promlouvá i rozlišení.

Následující text vycházející z naší studie by vám měl pomoci ve stanovení optimální vzdálenosti pro sledování vašeho televizoru. Pro stanovení minimální, optimální a maximální vzdálenosti pro sledování televizoru s určitou úhlopříčkou jsme použili skupinu 20 testujících, televizory s různou úhlopříčkou a záznamy v klasickém i ve vysokém rozlišení.

Není překvapením, že s velikostí obrazovky se zvyšuje optimální vzdálenost, z níž je pohodlné televizi sledovat. Co ale překvapivé je, že není tak velký rozdíl mezi sledováním signálu v běžném a ve vysokém rozlišení. U televizoru o úhlopříčce 107 centimetrů (42 palců) je optimální vzdálenost pro sledování záznamu ve vysokém rozlišení pouze o 40 cm kratší než u programu s běžným rozlišením. Pro menší úhlopříčky se pak rozdíl mezi běžným a vysokým rozlišením zcela stírá. Například u televizoru s úhlopříčkou 66 cm byla optimální vzdálenost pro sledování vysokého rozlišení 2 metry, u běžného rozlišení 2,1 metru. I když vysoké rozlišení má objektivně více obrazových bodů, lepší ostrost a více detailů, vypadá tedy zblízka „lépe“, lidskému oku je to do jisté míry jedno.

Podle naší studie odpovídá optimální vzdálenost pro sledování televizoru přibližně šestinásobku výšky obrazovky. Pro malé obrazovky s úhlopříčkou 66 cm (26 palců) je to tedy 1,9 metru, pro 81 cm (32 palců) 2,4 metru, a pro 107 cm úhlopříčku (42 palců) 3,12 metru. Vysoké rozlišení lze přitom sledovat vždy z o něco kratší vzdálenosti než běžný signál. Do českého panelákového obýváku tak s přehledem postačí úhlopříčka 81 cm nebo menší, utrácet za větší televizor je zbytečné. Nicméně, proti gustu žádný dišputát.

 

Optimální vzdálenost pro sledování televizoru

Úhlopříčka, cm (palce) 

Výška obrazovky, cm 

Optimální vzdálenost, cm 

 66 (26)

 32

192

 81 (32)

 40

 240

 94 (37)

 46

 276

 102 (40)

 50

 300

 107 (42)

 52

 312

 119 (47)

 59

 354


Pozn.: Vysoké rozlišení lze sledovat z o něco kratší vzdálenosti než běžný signál.


Přihlásit