Jak vybrat služby VPN

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 2.9.2020

Služeb VPN v současnosti není zrovna málo. Některé staví svůj marketing na vysoké míře zabezpečení, jiné se snaží uživateli prodat zprostředkování zahraničního obsahu, který by mu normálně zůstal nepřístupný. Jak si mezi nimi vybrat?

V první řadě si musíte uvědomit, co od VPN očekáváte. Pokud plánujete pouze konzumovat textový obsah a chcete své internetové komunikaci přidat další vrstvu zabezpečení, pravděpodobně si vystačíte s některou z bezplatných služeb. Pro náročnější uživatele ale bezplatné služby můžou být značně omezující. Nemusí mít volnost výběru lokací pro připojení, můžou mít omezenou rychlost přenosu a nemusí vždy podporovat všechny funkce, které by člověk od podobných služeb požadoval.

Při výběru si tedy vždy zjistěte, v jakých zemích má provozovatel služby servery a zda si mezi nimi můžete vybrat. Věnujte pozornost také deklaracím provozovatele o nakládání s osobními údaji. Vyhledávejte především takové služby, které vaše data neshromažďují. Zjistěte si také, zda provozovatel nabízí verze software pro všechna zařízení, pro která plánujete VPN použít. Pokud chcete sdílet data prostřednictvím P2P, zjistěte si, zda provozovatel toto použití podporuje. Některé služby VPN disponují servery dedikovanými pro P2P přenos.

Pokud plánujete VPN používat pro obcházení tzv. geoblockingu (omezení přístupu k internetovému obsahu pro určité regiony), jednoduchý recept pro výběr správného produktu pro vás neexistuje. Online streamingové služby se z různých důvodů aktivně snaží blokovat přístup přes VPN. I kdyby tedy VPN dokázala zpřístupnit váš oblíbený seriál na americké službě dnes, neexistuje záruka, že stejný přístup získáte i za měsíc. Zřejmě se jedná o jeden z důvodů, proč jsou dlouhodobá předplatná služeb VPN v přepočtu na měsíc zpravidla levnější.

Databáze testovaných výrobků

Služby VPN (20 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2020


Přihlásit