LED technologie – Zázrak se nekoná

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.9.2009   

TEST uvádí informace z reklamy na pravou míru. I tak by se dala charakterizovat povaha našich testů. Do střetu s přehnanými tvrzeními výrobců se dostáváme často a naše testy také často ukazují, že technické vymoženosti bývají jen vějičkou na zákazníka. Jednou z těchto novinek, masivně propagovaných reklamou, jsou i ploché televizory s LED podsvícením.

Nabízejí dokonalý obraz, nižší spotřebu elektrické energie a další výhody, které je mají kvalitou řadit nad klasické LCD a plazmové televizory. Jejich vysoká cena také odpovídá této představě. Test LED televizorů ukázal, že reklamní tvrzení jsou pravdivá jen částečně a že jsou v každém případě nadnesená. Stejně jako cena LED televizorů v porovnání s jejich kvalitou.
Pro zhodnocení kvality LED televizorů jsme použili stejná kritéria jako na LCD nebo plazmové televizory. Hlavními hodnocenými vlastnostmi v testu byly kvalita obrazu, zvuku a obsluhy, spotřeba elektrické energie a vybavení jednotlivých modelů.
Jak dopadlo srovnání LED modelů s ostatními LCD televizory? Testované LED televizory Samsung UE40B7020 a UE40B7000 s úhlopříčkou 102 cm (40 palců) získaly celkové hodnocení »uspokojivě« (3,1). To je řadí mezi průměrně hodnocené modely. Oba přístroje přitom stojí přes 40 tisíc korun.

DETAILY HODNOCENÍ

(u obou testovaných modelů shodné)

 • Obraz: uspokojivě (2,9)
  Kvalita obrazu je dobrá pouze při sledování signálu z digitálního tuneru. Při sledování signálu přes HDMI nebo scart (například z DVD) je ale jeho kvalita nižší než u ostatních testovaných televizorů. Dalším problémem je úzký zorný úhel.
 • Zvuk: nedostatečně (4,9)
  Kvalita zvuku vestavěných reproduktorů je velmi špatná. Dobré kvality zvuku lze dosáhnout pouze připojením televizoru k domácímu kinu nebo zesilovači.
 • Vybavení: dobře (1,7)
  Televizory lze s úspěchem použít jako PC monitor. Je také možné je připojit k internetu, ale pouze s omezenými možnostmi prohlížení webu. Nabízí pouze některé funkce, jako je předpověď počasí.
 • Obsluha: uspokojivě (3,1)
  LED televizory jsou velmi tenké. To se negativně projevuje na možnostech připojení. Pro připojení zdroje přes scart nebo cinch konektory je nutné použít dodávaný adaptér.
  Návod k použití testovaných televizorů byl dodán pouze v elektronické podobě na USB paměti. Jeho prohlížení je možné na obrazovce televizoru, ovšem… Nejdříve musíte televizor pochopitelně zapnout a zjistit, jak se televize obsluhuje, což je poněkud absurdní postup. Ovládání návodu je navíc nepohodlné a reakce pomalé.
 • Spotřeba elektrické energie: dobře (2,2)
  Spotřeba LED televizorů je v provozu poněkud nižší než u některých LCD televizorů, ale měření spotřeby nepotvrdila, že by byly výrazně úspornější. Například ostatní testované LCD televizory Samsung (např. Samsung LE40B550) bez LED podsvícení měly spotřebu dokonce o 10 % nižší než LED televizory.
  Nespornou ekologickou výhodou je fakt, že díky LED posvícení neobsahují tyto přístroje rtuť.
  Celkový dojem z testovaných LED televizorů? Za hodně peněz nenabízí z hlediska kvality obrazu nic převratného, co by ostatní televizory neuměly. Plusem je bezesporu ekologičtější technologie bez rtuti (díky LED podsvícení). Spotřeba elektrické energie není výrazně nižší než u běžných televizorů. Některé aspekty obsluhy jako nutnost použít adaptéry pro připojení běžných zařízení nebo návod k použití televizoru, který si bez zapnutého televizoru neprohlédnete, také výrazně přispívají k celkovému smíšenému dojmu z těchto novinek.

Přihlásit