Test sušiček prádla 2020

Publikováno v časopise 9/2020

Vůně prádla usušeného na sluníčku je jedinečná. Ne každý má ale možnost rozvěsit si na zahradě prádelní šňůry nebo si dát na balkón sušák. Pokud doma bojujete s nedostatkem místa, případně chcete sušení prádla urychlit, nabízí se pořídit si sušičku. Při výběru se můžete inspirovat výsledky 32 nově otestovaných modelů. Valná většina sušení zastane, horší známky však padaly za délku programů, komplikovanou obsluhu nebo přílišnou hlučnost.

Další sušičky na webu

Sušičky testujeme pravidelně. Na dtest.cz/susicky najdete řadu dříve otestovaných modelů (výsledky jsou dostupné předplatitelům). Testování probíhá od roku 2018 podle stejného testovacího programu, výsledky jsou tak s těmi aktuálními plně srovnatelné.

Test sušiček patří k našim každoročním stálicím a zároveň se řadí k nejčtenějším testům vůbec. Letošní sestava je až na výjimku zastoupena úspornějšími přístroji s tepelným čerpadlem, jeden model je pak vybavený topným tělesem. Předem plněné bubny zvládnou při sušení bavlněné náplně pojmout 7 až 10 kilogramů prádla, v případě syntetiky je rozpětí menší a pohybuje se mezi 3,5 až 4 kilogramy.

Nejvýrazněji se do celkového hodnocení tradičně promítla stěžejní funkce přístrojů – sušení. Dále jsme zjišťovali, nakolik je prádlo, konkrétně košile, na konci cyklu pomačkané a kolik námahy tak budeme mít s jeho žehlením. V průběhu testování jsme také sledovali, kolik vody skončí v kondenzační nádrži, z čehož lze odvodit míru úniku vlhkosti do okolí. V neposlední řadě jsme zaznamenávali spotřebu elektrické energie a posoudili jsme, nakolik jsou přístroje hlučné nebo jak snadno se ovládají.

V hlavní disciplíně sušení zkoušíme dva programy – pro bavlněné a syntetické prádlo. V laboratoři tak sušičky postupně plníme bavlněnými prostěradly, tričky, ručníky, povlaky na polštář a džíny, přičemž využijeme maximálně 70 % doporučené kapacity. Jako syntetickou náplň pak používáme košile i trika z umělých vláken a buben v tomto případě naplníme na výrobcem udané maximum.

Do hodnocení stěžejní zkoušky se promítá více faktorů. Zajímá nás přesnost sušení, tedy nakolik se výsledná průměrná vlhkost prádla liší od té ideální, a také jeho rovnoměrnost. Tu zjišťujeme srovnáním konečné vlhkosti v jednotlivých kusech prádla. Čím stabilnější výkon nehledě na typ textilie přístroj předvedl, tím lepší hodnocení si odnesl. U syntetické náplně navíc hlídáme, aby nebylo prádlo přesušené. Materiály z umělého vlákna se tím totiž mohou na rozdíl od bavlny poškodit.


Testované výrobky - sušičky prádla (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sušičky prádla (115 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2022


Přihlásit