Test eidamu 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2020

Na eidam se někdy nahlíží tak trochu skrz prsty jako na laciný sýr vhodný leda na vaření. Podívali jsme se, zda si takovou pověst zaslouží. Nakoupili jsme jednadvacet eidamů s 30 i 45 % tuku v sušině a nechali otestovat jejich kvalitu, chuť a čistotu. Nedopadlo to špatně, jen vás asi všechny nenadchnou svou chutí.

Sýr eidam tak trochu provází pověst druhořadého sýru. Zorganizovali jsme proto test eidamu, abychom se o jeho kvalitě přesvědčili sami.

Do laboratoře jsme vypravili 21 eidamů s 30 % i 45 % tuku v sušině. Většinou šlo o české výrobky, ale své místo ve výběru našly i čtyři polské sýry a jeden slovenský. Mezi vzorky převažovaly plátkované krájené sýry, spolu s nimi jsme však nechali otestovat i pár bločků. Analýzy sledovaly podíl tuku, bílkovin, soli, mikrobiologickou čistotu a důležitou roli při hodnocení hrála i ochutnávka.

Při měření podílu tuku a sušiny jsme neodhalili žádné zásadní potíže. Všechny eidamy dodržely vlastní deklarace, i když u jednoho výrobku jen těsně. Při nákupu 30% i 45% sýru se proto můžete na obsah tuku spolehnout. Možná největší překvapení přineslo měření podílu bílkovin. Eidam totiž patří mezi jejich významné zdroje, zvlášť pak ten s 30 % tuku v sušině. V této kategorii se podíl bílkovin pohyboval okolo 29 %, což je hodnota převyšující například libové hovězí maso.

Dobré zprávy přinesly i mikrobiologické rozbory. Pátráním po nežádoucích kvasinkách a bakteriích jsme sledovali, zda se podařilo dodržet hygienická pravidla výroby a skladování sýrů. Ani zde jsme u žádného ze vzorků neměli důvod k pochybnostem.

Největší slabiny eidamu odhalila ochutnávka a šlo o nedostatky chuti. Méně tučné 30% sýry trápila příliš nevýrazná chuť, u tučnějších 45% variant jsme zas občas naráželi na nežádoucí příchuti.


eidam s 30 % tuku v sušině (porovnat)

eidam s více než 43 % tuku v sušině (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Eidam (21 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2020


Přihlásit