dTest: Zákon o hromadném řízení se dotkne i energošmejdů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2023 Obsah květnového dTestu

Vydáno: 20.8.2020   

V těchto dnech stále ještě přicházejí lidem odložená vyúčtování spotřebované elektřiny a plynu. Někteří z nich tak zvažují změnu dodavatele. Pokud narazí na energošmejda, mohou místo očekávané úspory obdržet fakturu na tučnou smluvní pokutu. Sice se připravuje novela energetického zákona, která posílí práva spotřebitelů, pro mnohé bude i tak časově a finančně náročné domáhat se svých práv. Efektivním řešením je přijetí zákona o hromadném řízení.

Energetičtí šmejdi se často protizákonnými fintami snaží přimět spotřebitele, aby jim podepsal plnou moc ke změně dodavatele nebo přihlášku do energetické aukce. „Opakovanou praktikou je vydávání se za pracovníka Energetického regulačního úřadu, distributora či stávajícího dodavatele nebo obecního úřadu. Nejčastěji seniorovi pak podstrčí k podpisu dokument prezentovaný jako doklad o návštěvě nebo účasti v průzkumu. Ve skutečnosti se však jedná o přihlášku do aukce energií nebo o plnou moc pro výběr jiného dodavatele,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Účast v aukci je ze strany zprostředkovatele prezentovaná jako bezplatná a nezávazná. Ve skutečnosti se však spotřebitel dostává do pasti. Hrozí mu totiž smluvní pokuta v řádech několika tisíc korun od současného dodavatele energií za předčasné vypovězení smlouvy sjednané na dobu určitou nebo mu fakturu zašle energošmejd, pokud si spotřebitel svou účast v aukci rozmyslí.

Situaci má zlepšit novela energetického zákona projednávaná Poslaneckou sněmovnou. „Novela stanovuje dohled Energetického regulačního úřadu nad zprostředkovatelskou činností v energetice a předně zjednodušuje způsob, jak se dostat z aukční šlamastyky, a to bez vysokých sankcí. Je to krok správným směrem. Aby se však spotřebitel domohl svých práv, musí se často obrátit na soud. Časové a finanční náklady soudního řízení ho však od vymáhání několika málo tisíc korun obvykle odradí, řešením by byla možnost podat hromadnou žalobu,“ říká Eduarda Hekšová.

Poškození spotřebitelé dnes musí v rámci obrany proti smluvní pokutě účtované zprostředkovatelem prokázat hlubokou znalost práva. Je nutné zpochybnit celý aukční model, uvést a dokázat zakázané praktiky, jako je klamavé konání spočívající v nedostatečném seznámení s hrozící smluvní pokutou. Případně prokázat užití agresivní obchodní praktiky nebo uvedení v omyl. To vše v časově náročném soudním procesu bez jistého výsledku a s rizikem úhrady nákladů na soudní řízení v případě neúspěchu. Většina osob se proto raději tímto směrem nevydá.

Neférovým společnostem tak již naletěly tisíce lidí. Jen spotřebitelská poradna dTestu eviduje za poslední tři roky přes jeden tisíc tři sta stížností. Jde však o špičku ledovce a postižených je daleko více, škody jdou do miliónů korun.

Přehled společností, na které dTest eviduje nejvíce stížností v souvislosti s organizováním neférových energetických aukcí:

  • Centrální výběrová řízení
  • Česká aukční energetická
  • Česká srovnávací
  • ENVONA
  • PLATFORM ENERGY

Situaci by pomohlo narovnat přijetí zákona o hromadném řízení, který umožní sdružovat poškozené a podávat hromadné žaloby. Návrh zákona již schválila vláda a nyní čeká na projednání v parlamentu. I proto dTest spustil kampaň Za hromadné žaloby, braňme se společně! „Od spotřebitelů často slýcháme, že sami nechtějí věc řešit, ale k hromadnému sporu by se přidali. Pokud by existovala možnost hromadného řízení, bylo by možné u soudu požadovat, aby konkrétní společnost s podvodným jednáním nejen přestala, ale zároveň i vrátila neoprávněně inkasované prostředky,“ dodává Eduarda Hekšová.

Za první týden podpořilo iniciativu za přijetí zákona téměř 8000 osob. Lidé mohou svou podporu vyjádřit na webu zahromadnezaloby.cz vyplněním krátkého formuláře. Zde se mohou také blíže seznámit nejen s cíli kampaně, ale i s problematikou hromadných žalob včetně připravovaného zákona.

Kontakty pro média:

Alexandr Kuchař, kuchar@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit