dTest: Jak vybrat dětskou vysokou židličku

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2021 Obsah březnového dTestu

Vydáno: 12.8.2020   

Každý rodič touží pořídit svému dítěti tu nejlepší výbavu. U dětských vysokých židliček je potřeba brát v potaz nejen bezpečnost, ale i dostatek pohodlí pro dítě. Cenu a množství funkcí však nelze automaticky vnímat jako měřítka kvality. Podle čeho se při výběru jídelní židličky řídit a na co si dát pozor?

Správné a úplné označení dětské židličky je prvním signálem, že výrobce zná a dodržuje požadavky příslušné normy. „Zkontrolujte si, že je židlička označena odkazem na letošní případně předloňskou verzi normy ČSN EN 14988. Tím výrobce deklaruje, že židlička vyhovuje konstrukčním a bezpečnostním požadavkům. Zaměřte se také na údaje, které umožňují identifikovat výrobek, především na název výrobce, distributora nebo prodejce,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Věkové určení a maximální nosnost uvedené na výrobku vám napoví, pro jak staré dítě je židlička určená. Před koupí je proto dobré si uvědomit, co od židličky očekáváte – nabízené funkce i věkové rozpětí jsou na trhu poměrně pestré.

Podle platné normy ČSN EN 14988 musí být každá židlička opatřena zádržným systémem, který by měl předejít vypadnutí dítěte a s tím spojeným zraněním. Rozlišuje se mezi aktivním a pasivním zádržným systémem. Aktivní zádržný systém představují popruhy v oblasti sedačky a zádové opěrky (nejčastěji vedou kolem pasu, ramen a mezi nohama dítěte). „V ideálním případě by měly jít nastavit přesně na míru – důležité je, aby dítě neškrtily, poskytly mu potřebné pohodlí a zároveň zamezily vypadnutí ze židličky. Popruhy by měly být ideálně zapnutelné jednou sponou,“ popisuje Eduarda Hekšová.

Pasivní zádržný systém je soubor bezpečnostních prvků, které jsou nedílnou součástí konstrukce židličky. Místo popruhů slouží jako preventivní opatření pultík v kombinaci s mezinožní přepážkou a bočními opěrkami. Norma za účelem bezpečnosti přesně stanovuje povolené vzdálenosti a rozměry jednotlivých částí židličky. Dítě by zkrátka z takové židličky nemělo mít možnost vylézt nebo vypadnout.

„Ať už je židlička vybavena jedním nebo druhým typem zádržného systému, nelze podcenit prevenci. Nejdůležitější je proto mít dítě v židličce neustále na očích,“ zdůrazňuje Eduarda Hekšová.

Důležitá pro vás bude i instalace a nastavení. Pokud lze židličku sestavit a opět demontovat, musí být vybavena předvrtanými otvory a čepy. Při koupi berte v úvahu, jak často budete židličku skládat nebo převážet – doporučujeme dopředu si zjistit rozměry a hmotnost židličky. U židličky rozhodně nesmí chybět návod v českém jazyce, který musí obsahovat jednoznačné montážní schéma a seznam či popis všech součástí a nástrojů potřebných k montáži.

Nastavitelný sklon zádové opěrky a opěrky nohou představuje základní předpoklad pro správné sezení i dlouhodobé použití židličky, která se tak může přizpůsobovat růstu vašeho dítěte. K výhodám patří i výškově nastavitelná sedačka nebo možnost posouvat pultík dopředu či dozadu podle potřeby.

Při výběru zohledněte i vybavení, tedy zda má židlička pultík, polstrování či jiné součásti v základní ceně, nebo se musejí dokoupit. Upotřebíte je? Budete-li konfigurace často střídat, odpovězte si na otázku, zda je pro vás lepší, aby byly pultík či opěrka pro nohy snadno odnímatelné, nebo zda vám nevadí používat šroubovák. „Součástí každodenního používání židličky je i její čištění. Povrch a jeho omyvatelnost, dostupnost nebo snadnost snímání omyvatelných či pratelných částí proto mohou sehrát při výběru židličky významnou roli,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Kontakty pro média:

Alexandr Kuchař, kuchar@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit