Černé ovce: Přechody pro všechny

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 9/2009

Nikdy jsem příliš nezkoumala přechody pro chodce. Jako většina lidí prostě přijdu k přechodu, rozhlédnu se a když nejede auto, přejdu. Vůbec jsem netušila, jak složité a hlavně důležité je, aby takový přechod byl rozpoznatelný pro nevidomé. Upozornil mě na to člen Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých z Jindřichova Hradce Aleš Klabouch.

Tamní radnice už v roce 2001 rozhodla, že zrekonstruuje náměstí. A začalo se pracovat na projektu, místní odbor dopravy vydal stavební povolení a za pár let se zahájila stavba. Když byla v roce 2006 dokončena, odbor dopravy ji zkolaudoval a zdálo se, že občané a návštěvníci města mohou být spokojeni. Jenže pan Klabouch zjistil, že přechody se sice tváří, jakoby měly sloužit nevidomým, ale je tomu úplně naopak. Byly totiž udělány tak, že nevidomé naváděly (a stále ještě navádí) šikmo přes křižovatku, tedy přímo pod kola aut. A navíc tzv. signalizační pásy jsou vyrobeny z materiálu, který nevidomý nerozpozná, protože svým povrchem nejsou odlišné od okolního materiálu.
Pan Klabouch je muž činu a napsal stížnost na Krajský úřad Jihočeského kraje, který nemohl přehlédnout, že signalizační pásy navádějí nevidomé doprostřed křižovatky, a kolaudační rozhodnutí zrušil. Město se odvolalo k Ministerstvu dopravy, které potvrdilo rozhodnutí kraje. Výsledek? Město musí přechody opravit.
Zdálo by se, že v tomto příběhu všechno dobře dopadlo a Černých ovcí není vůbec zapotřebí. Jenže zdání klame. Už tři roky jsou přechody v Jindřichově Hradci pro nevidomé nebezpečné, radnice sice ví, že je musí opravit, protože jí to přikázaly nadřízené orgány, ale nijak nespěchá. A navíc, nikdo radnici nenařídil, že musí vyměnit i materiál signalizačních pásů.

Do Jindřichova Hradce jsme zajeli s kamerou.


Přihlásit