Tyčové vysavače v příštím dTestu
Čeští spotřebitelé začínají přicházet na chuť tyčovým vysavačům. Při plánování našich testů jsme se rozhodli tento fakt reflektovat. V laboratoři jsme nechali vyzkoušet kvalitu více než tří desítek dobíjecích tyčových modelů. Jak klání těchto praktických pomocníků do domácnosti dopadlo, si můžete přečíst už v příštím dTestu.
Testovací program jsme oproti klasickým zkouškám podlahových vysavačů doplnili o měření výdrže baterie, rychlosti nabíjení nebo o zkoušky vysávání ručním vysavačem.
Klasické cylindrické podlahové vysavače zůstávají evergreenem, který je v českých domácnostech k nalezení nejčastěji.větší přehlednost a snazší výběr jsme tabulku rozdělili na dvě kategorie – sáčkové a bezsáčkové vysavače.
Testovací program vysavačů patří k těm nejstabilnějším. Už pět let zůstává stejný, každý vysavač tak podstupuje procedury, které jsou vám už dobře známy – kromě kvality vysávání rozličného materiálu na různých površích do celkové známky promluvila také filtrace prachových částic, spotřeba a hlučnost nebo obsluha.
Zdaleka největší podíl na celkové známce měla skupina zkoušek nazvaná jednoduše vysávání. Testovací procedury z velké části vyplývají z normy ČSN EN 60312-1. Prach z koberce typu Stratos Dura Air vysáváme s prázdným i částečně naplněným sáčkem či prachovou nádobou. Kromě koberce jsme prachu zbavovali rovněž tvrdé podlahy, mezery a spáry a také rohy místností.
Kritickou zkouškou bývá vysávání chlupů. Na vlněném koberci Wilton o rozměrech 50×50 centimetrů se vysávají syntetická vlákna simulující zvířecí chlupy. Ty jsou do koberce vmačkané za pomoci těžkého válce. Po zkušební ploše se hubicí přejíždí vzorem „cik-cak“. Po jednom takovém pohybu výsledek subjektivně hodnotí pět odborníků. Pokud vlákna nebyla z koberce vyčištěna, počítá se počet pohybů potřebných pro dokonalé vysátí.
Kromě samotných výsledků vysávání na různých površích zohledňujeme také šířku záběru hubice – čím větší, tím lepší, a také vliv obsahu prachového sáčku či nádoby na sací výkon.