Test ovoce a zeleniny 2020

Publikováno v časopise 8/2020

Chodíte pro zeleninu s košíkem na trh, nebo s vozíkem do samoobsluhy? Teoreticky byste si měli vždy odnést totéž, ale je tomu skutečně tak? Ve stejný den jsme obešli tržiště, velké i menší supermarkety a malé večerky, nakoupili v nich ty samé druhy ovoce a zeleniny a porovnali jejich kvalitu. Aby bylo srovnání co nejzajímavější, zajeli jsme také do Německa. I přes vcelku vyrovnané výsledky se potvrdilo, že když čtyři nabízejí totéž, není to totéž a že za lepší kvalitu si musíme připlatit.

Test čerstvého ovoce a zeleniny patří k často poptávaným, ovšem velice obtížným tématům. Největší problém spočívá v extrémní proměnlivosti zboží a situace na trhu. Nabídka obchodů se mění téměř každý týden, jednotlivé druhy v závislosti na sezóně střídavé přibývají a mizí z pultů, mění se země původu i dodavatelé. Obvyklé testování zaměřené na konkrétní zboží konkrétního dodavatele nemá smysl, výsledky by popisovaly zboží, které již není v prodeji.

Test kvality ovoce a zeleniny jsme proto uspořádali jinak. Hledali jsme v něm odpověď na otázku, v jakém typu prodejny se nabízí nejkvalitnější zboží. Obešli jsme celkem devět obchodů: dva trhovcem, dva velké supermarkety, tři diskontní samoobsluhy a dvě večerky. Ve všech jsme v jednom a tom samém dnu nakoupili ovoce a zeleninu podle předem připraveného nákupního seznamu a poslali vzorky na hodnocení do laboratoře. V ní se kontrolovala zralost, velikost kusů a jejich vzhled, chuť, vůni a konzistenci. Také nás zajímalo, kolik jsme si přinesli nepoužitelných kusů. Jednotlivé výsledky jsme seskupili podle typu prodejny, zprůměrovali je a získali přehled, ve kterém typu obchodu se v daném čase nabízely nejlepší jablka, jahody, ledové saláty, mrkve, okurky a rajčata. U okurek a mrkve se nám podařilo koupit i vzorky v bio kvalitě a mohli jsme tak jejich kvalitu porovnat s běžnou konvenční produkcí.

Náš experiment přinesl vyrovnané výsledky, přesto se ukázalo, že za kvalitnější ovoce a zeleninu je potřeba si připlatit.


jahody (porovnat)

Srovnání kvality jahod nabízených ve stejném čase v různých typech prodejen.

mrkev (porovnat)

Srovnání kvality mrkve nabízené ve stejném čase v různých typech prodejen.

ledový salát (porovnat)

Srovnání kvality ledového salátu nabízeného ve stejném čase v různých typech prodejen.

okurky (porovnat)

Srovnání kvality okurek nabízených ve stejném čase v různých typech prodejen.

jablka (porovnat)

Srovnání kvality jablek nabízených ve stejném čase v různých typech prodejen.

rajčata (porovnat)

Srovnání kvality rajčat nabízených ve stejném čase v různých typech prodejen.

Databáze testovaných výrobků

Čerstvé ovoce a zelenina (24 výrobků)
poslední aktualizace: 30.7.2020


Přihlásit