EU schválila možnost kolektivních žalob

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.7.2020   

Orgány Evropské unie se dohodly na pravidlech, která umožní spotřebitelům podávat hromadné žaloby. Je důležité, v jaké podobě budou po schválení zapracovány do zákonodárství členských zemí.

Spotřebitelé se kvůli nemožnosti podávat hromadné žaloby dostávali do nevýhodného postavení. Zvlášť v situacích, kdy byli ve sporu s velkými nadnárodními společnostmi.

V členských státech EU se však blýská na lepší časy. Hromadné žaloby a žádosti o kolektivní odškodnění budou umožněny v řadě různých odvětví, například v oblastech dopravy, zdravotnictví, finančních služeb, ochrany osobních údajů nebo odpovědnosti za vyrobené zboží.

Spotřebitelské organizace včetně dTestu o uzákonění hromadných žalob usilují přes 30 let.

Generální ředitelka evropské organizace spotřebitelů BEUC Monique Goyens novinku považuje za významný mezník v posilování práv spotřebitelů. Budou-li poškozena spotřebitelská práva, lidé se budou moci obrátit na soud společně a budou tak mít silnější pozici ve sporu se stejným výrobcem, obchodníkem nebo poskytovatelem služeb.

Zákon musí ještě schválit Evropský parlament a rada ministrů členských států. Jednotlivé země rozhodnutí implementují do své legislativy. Mezi subjekty, které smějí podávat hromadné žaloby, by podle BEUC měly být řazeny také spotřebitelské organizace, jež dlouhodobě hájí práva spotřebitelů. Standardním postupem by mělo být automatické zahrnutí všech poškozených, pokud se možnosti žaloby vysloveně nevzdají.

Přihlásit