Jak vybrat grilovací koření

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.6.2020

Grilovací koření je termín zažitý pro označení různých kořenicích přípravků. Není to však přesné pojmenování, jelikož slovo koření je dle vyhlášky 398/2016 Sb. vyhrazeno pro směsi obsahující pouze koření. V případě grilovacího koření je přiléhavější odborné pojmenování kořenící přípravek, jelikož zpravidla tyto směsi obsahují kromě koření i další přísady, typicky sůl nebo sušenou zeleninu.

Při výběru grilovacího koření bychom měli v první řadě zohlednit obsah soli. Na trhu se můžete setkat s výrobky obsahující 15 % soli, ale výjimkou nejsou ani přípravky s 65% podílem. Informaci o množství soli naleznete buď v seznamu složek, případně v tabulce výživových hodnot. Podíl soli je důležitý nejen z hlediska ceny výrobku a jeho výrobních nákladů, ale také z hlediska výživového. Grilovací koření by se totiž snadno mohlo stát „skrytou slánkou“ nenápadně zvyšující denní příjem soli a sodíku.

Grilovací koření nemá jednotné složení. Každý výrobce sází na různé druhy koření a zeleniny, společným jmenovatelem je snad jen paprika.  Při výběru bychom proto doporučili najít si na etiketě použité druhy koření, mohou se mezi nimi totiž objevit i alergenní ingredience, například hořčičné semínko.

Složení přípravku nám také prozradí, zda výrobce použil některé zlepšující přídatné látky. Kvalitní grilovací koření by mělo chutnat a vonět i bez pomoci aromat či látek zvýrazňujících chuť a vůni. Ve složení některých přípravků můžete narazit i na cukr. O jeho množství ve výrobku se můžete rovněž přesvědčit v tabulce výživových hodnot a podíl cukru může být i více než 20 %.

Databáze testovaných výrobků

Grilovací koření (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2020


Přihlásit