Test opalovacích přípravků 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2020

Pobyt u moře letos nejspíš mnoho z nás nahradí tuzemskou dovolenou. I v našich zeměpisných šířkách bychom ale neměli zapomínat chránit kůži před slunečními paprsky. Do laboratoře jsme tentokrát poslali 15 přípravků s ochranným faktorem 30 a zjišťovali jsme, jestli poskytují takovou ochranu, jakou avizují na obalu. Podle seznamu ingrediencí jsme pak hodnotili, nakolik jsou přípravky šetrné k pokožce i přírodě. Před UV zářením nás otestované krémy ochrání, v oblasti dopadu na životní prostředí je co dohánět.

Dětské opalovací přípravky na webu

Na www.dtest.cz/detske-opalovaci-pripravky najdete výsledky loni otestovaných přípravků pro děti s SPF 50 a 50+ (výsledky jsou dostupné předplatitelům). Letos došlo k úpravě testovacího programu, starší výsledky tak nejsou s těmi aktuálními plně srovnatelné.

Minulý rok jsme testovali dětské opalovací přípravky s ochranným faktorem 50 a 50+ (dTest 6/2019). Letos jsme pozornost zaměřili na přípravky s nižším ochranným faktorem 30. V tabulce narazíte na krémy ve spreji, lahvičce i tubě. Všechny typy prošly shodnou skladbou zkoušek.

Do celkového hodnocení se nejvíce promítlo měření účinnosti ochrany před oběma typy škodlivého ultrafialového záření. První z nich (UVB) proniká hlavně do svrchní části kůže a stimuluje pigmentové buňky. Vlivem tohoto typu záření tedy pokožka hnědne, při nadměrné nechráněné expozici ale může dojít k jejímu zarudnutí až spálení, zánětu nebo vzniku kožních skvrn a pih. Blokování tohoto typu záření zajišťuje ochranný sluneční faktor, který musí být na etiketě uveden pod přesnou cifrou a slovním hodnocením úrovně ochrany. V laboratoři jsme zjišťovali, zda ochranný sluneční faktor odpovídá deklaraci na obalu.

Druhý typ (UVA) se naopak dostává hlouběji do kůže a opálení nezpůsobuje. Běžnou reakcí na nadměrné, nechráněné vystavení tomuto záření je předčasné stárnutí pokožky. Obecně platí, že by se měl s rostoucím ochranným slunečním faktorem zvyšovat i UVA ochranný faktor. S jeho deklarací je to však trošku jinak – hodnota UVA ochranného faktoru totiž není z etikety zřejmá. Při vyhodnocování měření jsme se tak řídili doporučením Evropské komise, která od roku 2006 stanovuje její minimální podíl. Ten odpovídá alespoň třetinové hodnotě ochrany proti UVB.

Jak už to máme v případě testů kosmetických přípravků ve zvyku, k subjektivnímu posouzení kosmetických vlastností jsme přizvali skupinu dobrovolnic. Ty se při bodování zaměřovaly na snadnost roztírání. V potaz dále vzaly to, jak rychle se krémy vstřebávají, nakolik mají příjemnou konzistenci nebo jestli po jejich nanesení není kůže lepkavá, mastná či pokrytá bílými skvrnami. 

Body jsme dále již tradičně strhávali za to, pokud přípravky obsahovaly některé z pro pokožku hledaných nežádoucích látek. Ve složení (neboli INCI listu) povinně uváděném na zadní straně etikety, příbalovém letáku či krabičce jsme tentokrát pátrali po endokrinních disruptorech, vonných složkách butylphenyl methylpropional a HICC nebo látce cyclopentasiloxane (D5). Letos jsme složení navíc nově hodnotili i z hlediska dopadu na životní prostředí – konkrétně na vodní ekosystém, tedy korály, řasy, fytoplankton a další vodní organismy.

Stejně tak jsme kontrolovali, zda jsou na etiketách uvedeny povinné informace, značení a varování, které přesně stanovují doporučení Evropské komise o účinnosti prostředků na ochranu proti slunečnímu záření z 22. září 2006 a evropské nařízení č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích.

Špatné výsledky jsme zaznamenali v rámci zkoušky dopadu na životní prostředí. Většinu přípravků musíme po prozkoumání jejich složení prohlásit za více méně nešetrné. Dvojici krémů jsme pak snížili hodnocení za přítomnost dráždivé vonné složky butylphenyl methylpropional nebo endokrinních disruptorů – látek narušujících přirozené fungování hormonálního systému.


Testované výrobky - opalovací přípravky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Opalovací přípravky (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2020


Přihlásit