Test grilovacího uhlí 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2020

Co Čech, to nejen muzikant, ale také fotbalový a hokejový trenér, politolog, pivní odborník a grilovací velmistr. Před pořádáním zahradní party obvykle věnujeme velkou pozornost výběru masa a zeleniny. Dřevěné uhlí hraje tak trochu druhé housle. A to je chyba. Jak ukázal náš test, není uhlí jako uhlí. Na pultech českých obchodů naleznete jak kvalitní palivo, tak produkty, které neodpovídají normě. Nejčastějším prohřeškem byla špatná velikost uhlíků.

Suchou řečí encyklopedií je dřevěné uhlí pevné palivo, které vzniká karbonizací dřeva za vysokých teplot bez přístupu vzduchu. Dodnes se po celém světě hojně využívá k topení i vaření. Pro nás, obyvatele české kotliny, je to ale zároveň běžná pomůcka pro pořádnou letní grilovačku.

Dřevěné uhlí zná lidstvo od nepaměti. Uhlířství je jedním z nejstarších řemesel vůbec. Dříve se vyrábělo v milířích (pamatujete na klasickou pohádku Pyšná princezna?), tedy v pečlivě upěchovaných a utěsněných hranicích dřeva. Dnes se uhlí produkuje v karbonizérech, speciálních ocelových pecích. V nich by pyrolýza (tedy teplotní rozklad látek bez přístupu kyslíku) měla být takřka dokonalá, přístup vzduchu téměř nemožný a odstranění vody takřka úplné. Výsledkem se tak má stát prakticky perfektní uhlí. Nebo to tak není a rozdíly se najdou?

I proto jsme se rozhodli vyzkoušet, jak je uhlí prodávané na pultech našich super- a hypermarketů, hobbymarketů nebo třeba benzinových stanic kvalitní. Do laboratoře jsme zaslali tucet druhů dřevěného uhlí různých výrobců a nechali prověřit jeho vlastnosti a informace na obalu. Inspirovali jsme se normou ČSN EN 1860-2, která je věnována právě zkušebním metodám a požadavkům na kvalitu dřevěného uhlí pro rožně.


Testované výrobky - grilovací uhlí (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Grilovací uhlí 2020 (12 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2020


Přihlásit