Rostlinné pomazánky v testu: nikl, olovo a spousta tuku

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.6.2020   

Většina zeleninových pomazánek má slušnou kvalitu, ale v některých se mohou vyskytovat nežádoucí látky. Cena nijak nesouvisí s kvalitou. Kupované pomazánky nebývají zdravou volbou, jelikož zpravidla neobsahují kvalitní rostlinné tuky.

Výběr zeleninových pomazánek nebyl nikdy tak široký. Na německém trhu je nyní asi 340 druhů. K dostání jsou prakticky ve všech obchodech s potravinami. Podle německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest se prodej rostlinných pomazánek během posledních třech let zdvojnásobil.

Do testu bylo zasláno 25 vegetariánských pomazánek čtyř nejžádanějších příchutí – rajčatové, paprikové, čočkové a houbové. Neexistuje jednotný recept nebo normy . Všechny vzorky nicméně byly veganské. Cena se pohybovala v rozmezí 0,81–1,87 eur za 100 g.

Vítězem testu se sice stala jedna z nejdražších pomazánek, ale těm levným se dařilo také velmi dobře. Dobré známky si vysloužilo 8 produktů. Žádný vzorek neobsahoval pesticidy ani příchutě nebo přídatné látky. Dvě pomazánky však obsahovaly velké množství niklu a v jedné bylo olovo. Nikl byl nalezen v paprikové pomazánce Kaufland take it veggie a čočkové Rewe Bio. Na olovo si dávejte pozor v žampionové Allos Hof-Gemüse. Pro všechny tři výrobky platí, že by se neměly jíst denně.

Vegetariánské pomazánky nemusí být zdravou alternativou jiných potravin. Několik testovaných vzorků obsahovalo více tuků než běžné uzeniny – šlo především o produkty značek Aldi Süd a Aldi Nord. Většina výrobců používá slunečnicový olej, pouze dva zvolili kvalitnější extra panensky olivový nebo řepkový olej. V jedné pomazánce byl dokonce palmový tuk, který obsahem nasycených mastných kyselin zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob.

Důležité je vědět, že vegetariánská pomazánka obsahuje celou řadu složek. Například v jedné rajčatové pomazánce byla pouze 4 % rajčat, podíl zeleniny u ostatních příchutí byl také překvapivě nízký. Hlavní inzerovaná zelenina se v některých případech objevila až na čtvrtém místě v seznamu ingrediencí. Proto je při nákupu důležité číst složení a nutriční tabulku uvedené na obalu výrobku.

Přihlásit